Kredilerde Merkez Bankası Depremi! Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Ne?

Merkez Bankası tarafından açıklanan 200 baz puan faiz artırımı kararı sonrasında bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları güncellendi. Yapılan güncelleme sonrasında ne yazık ki pek çok banka kredi paketlerinde uyguladığı faizi yukarı yönlü revize etti. Peki, kredi faiz oranları ne zaman düşecek, en uygun kredi veren banka hangisi, en düşük kredi faizi ne kadar?

Kredilerde Merkez Bankası Depremi! Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Ne?
Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları güncellendi. Yapılan güncelleme sonrasında ne yazık ki Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puan faiz artırımı kararının da etkisi ile yukarı yönlü çıkış yaşandığı gözlemlendi.

Pandemi neden ile gelir kaybına uğrayan kişiler çözümü banka kredilerinde ararken kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş özellikle de konut kredisi ve taşıt kredisi çekmek isteyen kişilerin önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK, DÜŞER Mİ?

Konu hakkında açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yakın bir tarihte kesinlikle faiz indirimi yapmayacaklarını dile getirmişti. Bugün ise Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından Naci Ağbal görevden alınmış ve yerine yüksek faize karşı söylemleri ile tanınan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Kavcıoğlu'nun atanması ile beraber gözler faiz indirimine çevrilirken bir sonraki Merkez Bankası toplantısı Nisan ayında yapılacak. Bu toplantıda faiz indirimi yapılıp yapılmayacağı ya da ara bir karar ile yüzde 19 olan faiz oranı için indirim kararı verilip verilmeyeceği merak konusu oldu.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Yapılan güncellemelerin ardından en uygun konut kredisi veren banka Vakıfbank oldu. Vakıfbank sarı panjur konut kredisi paketinde yüzde 1.32 oranı ile en uygun kredi veren banka unvanını korumayı başarırken bu bankayı yüzde 1,34 faiz oranı ile kredi veren Akbank takip etti.Ziraat Bankası yüzde 1,37 faiz oranı ile en uygun konut kredisi veren 3. banka olurken yüzde 1,38 faiz oranı ile en uygun konut kredisi veren ilk 5 banka arasına Halkbank ve TEB girdi. En düşük faiz oranı ile 120 ay vadeli 100 bin lira kredi kullanan kişilerin aylık taksit ödemesi bin 665 lira olarak gerçekleşecek.

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Acil nakit para ihtiyacı olan kişiler için en uygun ihtiyaç kredisi veren banka ise QNB Finansbank oldu. Yüzde 1,39 faiz oranı uygulayan QNB Finansbank üzerinden 36 ay vadeli 10 bin lira ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin aylık taksit ödemesi 372 lira olarak gerçekleşecek.ING Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,54 olarak uygulanırken TEB ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1,60 olarak uygulanıyor.

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Araba almak isteyenler için ise en uygun taşıt kredisi veren banka yüzde 1,34 faiz oranı ile Vakıfbank oldu. Vakıfbank üzerinden taşıt kredisi kullanan kişilerin 60 ay vadeli 40 bin lira araç kredisi paketindeki aylık taksit tutarı bin 202 TL olarak gerçekleşecek.Bu bankayı yüzde 1,43 faiz oranı ile Yapı Kredi Bankası takip ederken Akbank araç kredisi faiz oranı yüzde 1,46 ve Garanti BBVA araç kredi faizi ise yüzde 1,49 olarak uygulanacak. Bankaların ikinci el taşıt kredisi paketinde de aynı oranlar geçerli olacak.
Yorumlar (0)