Limak İnşaat Yatırımları Askıya Aldı: Yüksek Kur, Dolar ve Faiz En Büyük Düşmanımız

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir dövizdeki hareketlilik ve enflasyonun kendilerini rahatsız ettiğini belirterek yüksek faizin ise iş insanlarının en büyük düşmanı olduğunu söyleyerek bazı yatırımları askıya alacaklarını söyledi.

Limak İnşaat Yatırımları Askıya Aldı: Yüksek Kur, Dolar ve Faiz En Büyük Düşmanımız
Türkiye'nin en büyük inşaat firmalarından biri olan Limak İnşaat kurucusu Nihat Özdemir ekonomiye yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu açıklamasında Özdemir son dönemde dalgalı seyreden dolar kuru ve yükselen faiz oranlarının kendilerini de rahatsız ettiğini söyledi.

TÜRKİYE'NİN ENFLASYON, KUR VE FAİZ DENGESİNİ KURMASI LAZIM! 

Konu hakkında açıklama yapan Özdemir döviz, enflasyon ve faizin birbirine paralel hareket etmesi gerektiğini  belirten Özdemir bu sağlanırsa sadece Türk iş insanlarının değil yurt dışındaki iş insanlarının da ülkemize yatırım gözü ile bakacaklarını belirterek "Bunların içindeki herhangi bir problem, yani üç ayağın herhangi biri fazla bir harekette bulunursa Türk iş insanını da, yabancı yatırımcıyı da rahatsız eder" diyerek son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelere dikkat çekti.

Özdemir yaşanan gelişmelerin ardından kendilerinin de zorunlu olarak bekle gör pozisyonuna geçtiklerini belirterek özellikle de finansmanı dolar olan ancak Türk Lirası geliri olan projelerde zorlandıklarını söyledi. Havayolları, Otoyol projeleri ve Çanakkale köprüsü gibi projelerde gelirlerin de dolar olduğunu belirten Özdemir asıl sorunun Türk Lirası olan projelerde yaşandığını söyledi.

Sektörün şu anda nakliye krizi ile boğuştuğunu belirten Özdemir döviz kurunda yaşanan oynaklık, yüksek faiz ve enflasyonun şu anda tüm ülkede olduğu gibi kendilerinin de rahatsızlık yarattığını dile getirdi. 2022 senesinde aşılamanın esintilerini göreceklerini tahmin ettiklerini belirten Özdemir 2023 yılı itibari ile ise bir düzelme toparlanması yaşanmasını beklediklerini dile getirdi.
Yorumlar (0)