Limitler Değişti! İşçi, Memur, Emekli En çok Kaç TL Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Ev alacaklar, araba alacak veya nakit kullanacaklar için bankalardan kullanılacak kredi limitleri değişti. Memurlar, emekliler veya işçiler için en fazla kaç TL kredi kullanabileceğini tek tek hesapladık.

Limitler Değişti! İşçi, Memur, Emekli En çok Kaç TL Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredisi Çekebilir?
Kredi faiz oranlarının değişmesinin ardından vatandaşların kullanabilecekleri kredi limitleri de değişti. Faiz oranlarının artması maliyetlerin yükselmesi anlamı taşıdığından sabit gelir durumunda limitler değişiyor. Güncel faiz oranlarıyla vatandaşların ne kadar kredi kullanabileceklerini hesapladık.

EMEKLİLER İÇİN KREDİ - TAŞIT, İHTİYAÇ, KONUT KREDİSİ LİMİTLERİ

Emekli olan vatandaşlar için sağlanan kredi limiti kişinin aylık maaşına göre değişir. İhtiyaç kredisi ile taşıt kredisinde ödenecek taksit tutarı maaşı yarısı kadar olurken konut kredisinde kredi limiti maaşın yüzde 70'i oranında olur. Bu kapsamda maaşa göre kredi limitleri şu şekilde;

Aylık 2000 TL Maaş Alan Bir Emekli

İhtiyaç kredisi için aylık 1000 TL taksit ödeyebilir. Ödemeler en fazla 36 ay vade ile yapılır. Sağlanan kredi limiti 30 bin TL ile 45 bin TL arasında değişir.

Taşıt kredisi kullanarak araba alacaklar için en uzun vadeli ödeme planı 60 aydır. Müşteriler 60 ay vade ve aylık 1000 TL taksitle kredi kullanabilirler. Kredi limiti ise 50 bin TL ile 70 bin TL arasında olur.

Konut kredisinde sağlanacak kredi limiti 120 ay vade ve aylık 1400 TL kredi limiti üzerinden hesaplamalar. Ortalama olarak 120 bin TL 150 bin TL arasında kredi sağlanır.

İŞÇİLER İÇİN KREDİ LİMİTLERİ 

Asgari ücretle çalışan bir işçi aylık 2 bin 825 TL maaş alır. Maaşının yarısını 1412 TL'sini ihtiyaç ve taşıt kredisi taksiti olarak ödeyebilir. Konut kredisinde taksit tutarı ise 1977 TL'dir. Bu rakamlarla konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi kullanacak olanlar için limitler ortalama rakamlarla şu şekilde olur.

36 ay vadeli İhtiyaç kredisi limiti ortalama 35 bin TL ile 50 bin TL arasında.

60 ay vadeli taşıt kredisi limiti ortalama 60 bin TL ile 80 bin TL arasında.

120 ay vadeli konut kredisi limiti ise ortalama 150 bin TL ile 180 bin TL arasında olur.

MEMURLAR İÇİN KREDİ LİMİTLERİ

Memurlar için kredi limitleri değişmektedir. Oranlar aynı şekilde uygulanıyor olsa da bankaların kamu personellerine özel kredi paketleri bulunuyor. Ayrıca memuriyette iş devamlılığın garanti altında olması sağlanan kredi limitlerinin daha yüksek oranda uygulanmasına neden olabilir.

Genel Olarak; aylık 5.000 TL maaş alan bir memur 2500 TL araç ve ihtiyaç kredisi taksiti, 3500 TL'de konut kredisi taksiti ödeyebilir.

36 ay vadeli ihtiyaç kredisinde limit 70 bin TL ile 100 bin TL arasında, 60 ay vadeli ihtiyaç kredisinde limit 90 bin TL ile 120 bin TL arasında 1200 ay vadeli konut kredisi ise 200 bin TL ile 300 bin TL arasında değişir.
Yorumlar (0)