Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Açıklaması: Faiz İndirimi İçin Tarih Verdi!

Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararı toplantısı için geri sayım başlarken TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla bir araya gelirken faiz indirimi konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı, kredi faizleri ne zaman düşecek, TCMB faizler ne zaman düşer?

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Açıklaması: Faiz İndirimi İçin Tarih Verdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Haziran ayı PPK toplantısı için geri sayım devam ederken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu piyasaya oyuncuları ile bir araya gelmeye devam ediyor. Son olarak video konferans yöntemi ile yatırımcılar ile bir araya gelen Başkan Kavcıoğlu finans piyasası tarafından beklenen faiz indirimi hakkında yeni açıklamalarda bulundu. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ 2021 NE ZAMAN, KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "Merkez Bankası Başkanı ile de görüştüm, faiz oranlarını indirmemiz gerekiyor" açıklaması ile piyasalarda yaşanan çalkalanma sonrasında Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu açıklama yaparak enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmadan faiz indirimi yapılmayacağını duyurmuştu. 

Son olarak yatırımcılar ile özel bir videokonferans görüşmesi gerçekleştiren MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon rakamarında senenin üçüncü çeyreğinin sonu, dördüncü çeyreğin başı itibari ile belirgin bir düşüş beklediklerini belirterek "Enflasyonda yüzde 5 hedefi yakalanana kadar politika faizinin, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonunun üzerinde oluşacağını" bir kere daha dile getirdi. 

Çeyrek hesaplaması yapılırken yıl 3 aylık periyodlar halinde 4 eşit döneme bölünüyor. Bu kapsamda;

Ocak, Şubat ve Mart ayları birinci periyod,

Nİsan, Mayıs ve Haziran ayları ikinci periyod, 

Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları üçüncü periyod, 

Ekim, Kasım ve Aralık ayları ise dördüncü periyod olarak kabul ediliyor. Şahap Kavcıoğlu tarafından işaret edilen 3. çeyrek sonu Eylül ayına, 4. çeyrek başı ise Ekim ayına denk geliyor. Yani en erken faiz indirimi için Eylül ayı işaret edilmiş oldu.

MERKEZ BANKASI 2021 PPK FAİZ KARARI TOPLANTI TARİHLERİ İLE HAZİRAN, TEMMUZ, AĞUSTOS VE EYLÜL AYI TOPLANTI TARİHLERİ NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANIYOR?

Merkez Bankası Haziran ayı toplantısı 17 Haziran 2021 Perşembe günü yapılırken, Temmuz ayı toplantısı 14 Temmuz, Ağustos ayı toplantısı 12 Ağustos tarihinde, Eylül ayı PPK toplantısı 23 Eylül tarihinde ve Ekim ayı faiz kararı ise 21 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. 

MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılan toplantıda alınan kararlar ise saat 14:00 itibari ile kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan ediliyor.

Yorumlar (1)
Kamil 1 hafta önce
Herşey çok güzel olacak