Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Çok Kritik Son Dakika Faiz İndirimi ve Swap Açıklaması Geldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Naci Ağbal tarafından son dakika faiz indirimi açıklaması geldi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Çok Kritik Son Dakika Faiz İndirimi ve Swap Açıklaması Geldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Naci Ağbal tarafından son dakika faiz indirimi açıklaması geldi. Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı, ne zaman faiz indirecek, bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları ne zaman düşecek?

Enflasyon, dolar kuru ve altın fiyatları rakamında yaşanan hızlı yükseliş sonrasında ne yazık ki Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılmıştı. Alınan bu karar sonrasında ne yazık ki faiz artışı süreci başlamıştı. Politika faiz oranı için 2 toplantıda üst üste 675 baz puan faiz artışı yapılırken bu artış bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları da rekor seviyelere ulaşmıştı. MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL'DAN SON DAKIKA AÇIKLAMASI: KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ, FAİZ İNDİRİMİ GELECEK Mİ?Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal uluslararası haber ajansı Reuters'e vermiş olduğu demeç ile faiz indirimi hakkında bilgi verdi. Başkan Ağbal yapmış olduğu açıklama ile mevcut konjektür içerisinde 2021 senesinde uzun bir süre boyunca faiz indirimi yapmak gibi bir planları olmadığını söyledi. Geçmişte yapılan faiz indirimlerinin döngüsünü incelediklerinde zamanından önce yapılan faiz indirimlerinin çok ağır ekonomik maliyetler oluşturduğunu gördüklerini belirten Ağbal bu nedenle aceleci davranmayacaklarını ve faiz indirimi konusunda kararlı ilerleyeceklerini, sabırlı davranacaklarını dile getirdi. 

MERKEZ BANKASI SWAP ANLAŞMASI YAPACAK MI?Gündemde yer alan bir diğer önemli konu olan Merkez Bankası swap anlaşması konusunda da açıklama yapan Başkan Naci Ağbal gündemlerinde swap anlaşması olmadığını, Merkez Bankası rezervlerini arttırmak için sabırlı bir şekilde ihaleler düzenleyerek yol almayı tercih edeceklerini dile getirdi. Yani Merkez Bankası 2020 yılında çok konuşulan diğer yabancı merkez bankaları ile imzalanması planlanan swap anlaşmaları planlarını gündemden çıkararak askıya almış oldu. Başkan Ağbal Merkez Bankası'nın amacının para politakası kararları ile piyasaya yön vermek ve piyasanın önüne geçmek olduğunun altını çizerek kararlı tutumun devam etmesi ile beraber daha fazla sermaye girişinin gerçekleşmesinin beklediklerini dile getirdi. BANKALARIN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?Ne yazık ki Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal faiz indirimine bir kere daha kapıları kapatırken enflasyonun Merkez Bankası yıl sonu hedefi olan rakamlara ulaşmadan ve tek haneli rakamlara gerilemeden faiz indirimi hamlesi gelmesi beklenmiyor. Ekonomistler ise en erken faiz indirimi müjdesinin tek haneli enflasyonun görülmesi halinde Ağustos ayı itibari ile gelebileceğini belirtiyorlar. Emlak365.com

Yorumlar (0)