Merkez Bankası Faiz İndirecek Mi, Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Merkez Bankası Haziran ayı toplantısı için geri sayım başlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklaması heyecan yarattı. Peki, Merkez Bankası Haziran ayı toplantısı ne zaman 2021, Merkez Bankası faiz indirir mi, bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları düşecek mi, kredi faizleri ne zaman düşecek?

Merkez Bankası Faiz İndirecek Mi, Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Pandemi nedeni ile yaşanan ekonomik dalgalanma hız kesmeden devam ederken 2020 senesinin Haziran ayında dip noktasına ulaşan kredi faizleri sonrasında Merkez Bankası tarafından uygulamaya alınan parasal sıkılaşma politikası ile büyük bir hızla yükselişe geçmişti. 

2020 yılının Haziran ayında konut kredisi faiz oranları yüzde 0.64 seviyesini, ihtiyaç kredisi faizi yüzde 0.59 seviyesini ve taşıt kredisi oranı ise yüzde 0.49 seviyesini görerek tarihin en düşük seviyesine çekilmişti. Ancak sonrasında verilen ucuz kredilerin bir şekilde dolar kuru ve altın yatırımına akması, yine araç ve konut fiyatlarında yaşanan yükselişin enflasyonu körüklemesi ile Merkez Bankası zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmıştı. 

MERKEZ BANKASI HAZİRAN TOPLANTISI FAİZ KARARI NE ZAMAN. POLİTİKA FAİZİ YÜZDE KAÇ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan karar kapsamında 2021 yılında her ay düzenli olarak aylık toplantı yapılacağı ilan edilmişti. Bu kapsamda Haziran ayı toplantısı da 17 Haziran 2021 Perşembe günü yapılacak. Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu'nun ev sahiplliği yapacağı toplantıda bir kere daha politika faiz oranı masaya yatırılacak. 

Şu anda Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 19 olarak uygulanırken Şahap Kavcıoğlu göreve geldiği günden bu yana faiz oranı değiştirmeyerek sabit tutmuş ve inidrim ya da faiz artırımı kararı almamıştı.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI, KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞER?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı televizyon programının canlı yayınında faiz indirimi için Merkez Bankası Başkanı ile konuştuğunu belirterek faiz indirimi için Temmuz ve Ağustos ayını işaret etmişti. Yapılan açıklama ile dolar kuru 8.81 lira seviyesine kadar ulaşarak rekor kırarken dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrası Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklamasında erken gevşeme yapılmayacağını ve enfasyon rakamlarında düşüş meydana gelmeden faiz indirimi yapılmayacağını duyurmuştu. 

Bu nedenle Merkez Bankası tarafından Haziran ayında faiz indirimi yapılması uzak bir ihtimal olarak görülürken bankaların kredi faiz oranlarında da faiz indirimi beklentisi şu an için bulunmuyor.Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için Merkez Bankası tarafından atılacak adımların yanı sıra dolar kuru ve enflasyon oranlarının da makul seviyeye çekilmesi gerektiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)