KREDİ HABERLERİ

Merkez Bankası Kararı Öncesi Bankalarda Faiz Depremi Son Dakika: İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi ve 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizleri Yükseldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısı öncesinde bankalardan yine sürpriz faiz güncellemesi geldi. Aralarında Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, ING Bank, Akbank ve TEB gibi dev bankaların olduğu çok sayıda banka ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için güncellemeye gitti. En düşük kredi faiz oranı yükseldi, en yüksek faiz veren banka değişti. Bankaların 32 günlük vadeli hoş geldin tanışma mevduat hesabı faiz oranları da yükselişe geçti. İşte 20 Ocak 2021 tarihli güncel kredi ve vadeli faiz oranları!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısı öncesinde bankalardan yine sürpriz faiz güncellemesi geldi. Aralarında Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, ING Bank, Akbank ve TEB gibi dev bankaların olduğu çok sayıda banka ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için güncellemeye gitti. En düşük kredi faiz oranı yükseldi, en yüksek faiz veren banka değişti. Bankaların 32 günlük vadeli hoş geldin tanışma mevduat hesabı faiz oranları da yükselişe geçti. İşte 20 Ocak 2021 tarihli güncel kredi ve vadeli faiz oranları!

2021 yılının açıklanacak olan ilk faiz kararı öncesinde bankacılık sektöründe büyük deprem yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 21 Ocak 2021 Perşembe günü yani yarın açıklanacak olan faiz kararı öncesinde bankalardan flaş faiz güncellemesi geldi. Bankalar bir kere daha Merkez Bankası’nı beklemedi ve kendi faiz güncellemelerini duyurdu. 

MERKEZ BANKASI OCAK AYI TOPLANTISI NE ZAMAN, 2021 YILININ İLK FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın 3. kez başkanlık edeceği PPK toplantısı yarın yani 21 Ocak 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Faiz kararı açıklaması saat 14:00 itibari ile Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. Murat Uysal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından yerine atanan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal bugüne kadar başkanlık etmiş olduğu iki PPK toplantısı ile Merkez Bankası Politika Faiz Oranı rakamını 675 baz puan arttırarak yüzde 17 seviyesine çekmişti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yakın tarihte yapılan yüksek faiz eleştirisi sonrasında bu toplantıda 100 baz puan faiz artışı beklentisi ise yerini faizlerin sabit tutulacağı beklentisine bırakmıştı. Ekonomistler Merkez Bankası tarafından bu toplantıda faiz artırımı yapılmadan kararın pas geçileceğini ve faiz oranının yüzde 17 seviyesinde sabit tutulacağını dile getirirken en iyimser tabloda ise 100 baz puan faiz artırımı kararı çıkabileceği, böylelikle enflasyon ile faizin aynı seviyede eşitleneceği belirtiliyor. 

BANKALARDA SON  DAKİKA FAİZ DEPREMİ! BANKALAR MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLAMASINI BEKLEMEDİ, KENDİ GÜNCELLEMESİNİ YAPTI

Gözler yarın açıklanacak olan karara çevrilirken bankalar bir kere daha Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yarın açıklanacak olan faiz kararını beklemedi ve kendi faiz güncellemesini yaptı. Aralarında Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, ING Bank, Akbank ve TEB gibi dev bankaların olduğu çok sayıda banka ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları rakamlarını güncelledi. 

Yapılan güncellemede ne yazık ki kredi çekmek isteyen kişilerin beklemiş oldukları indirim yerine yine yükseliş dalgası etkili oldu. Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları, taşıt kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları yükseldi. Yine 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında da yükselişler yaşandı. Ancak her zaman olduğu gibi bankalar mevduat faizlerinde daha düşük yükseliş hamleleri gerçekleştirirken kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ise daha sert hareketli oldu. 

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Yapılan güncelleme sonrasında ev sahibi olmak isteyen kişiler için en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.36 seviyesinde korunurken en uygun konut kredisi veren banka ise ING Bank oldu. ING Bank üzerinden konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin 120 ay vadeli 150 bin TL konut kredisi taksit ödemeleri aylık 2 bin 542 TL olarak gerçekleşirken kredi tahsis ücreti 750 TL ve toplam kredi geri ödemesi ise 305 bin 123 TL olarak gerçekleşti. 

Yani en uygun konut kredisi paketinde dahi vatandaşın ödeyeceği toplam konut kredisi geri ödemesi ana paranın iki katına ulaştı. 

BANKALARIN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI GÜNCELLENDİ! EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Acil nakit paraya ihtiyacı olanlar için bankalar tarafından verilen ihtiyaç kredisi faiz oranları da güncellendi. Pandemi döneminde yüzde 0.49 ve 0.55 seviyesine kadar çekilen ihtiyaç kredisi faiz oranları kamu bankalarının destek kredisi paketlerinin sona ermesi ile beraber rekor seviyelere ulaştı. 

Yapılan son güncelleme sonrasında en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.33 seviyesine çekilirken en uygun kredi paketinde 36 ay vadeli 15 bin TL ihtiyaç kredisinin aylık taksit tutarı 550,99 lira olarak gerçekleşti. Bu bankayı yüzde 1.45 faiz oranı ile TEB ihtiyaç kredisi paketi, yüzde 1.49 faiz oranı ile ise ING Bank ihtiyaç kredisi paketi takip etti. 

Araç sahibi olmak isteyenler için ise en düşük taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.51 faiz oranı ile Akbank oldu. Sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi paketlerinde faiz oranları yükselişini sürdürdü. 

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! EN YÜKSEK TANIŞMA HOŞ GELDİN FAİZİ HANGİ BANKADA?

Bankada parası olanlar ve birikimini bankada tutanlar için güzel haberler ise peş peşe gelmeye devam ediyor. Şu anda en yüksek faiz veren banka Alternatif Bank olarak öne çıkarken en yüksek 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise yüzde 18.75 olarak uygulanıyor. 

Alternatif Bank hoş geldin tanışma faizi ile ek ürün kullanan müşterilerine yüzde 1 daha ek faiz veriyor ve mevduat hesabını yüzde 18.75 olarak uyguluyor. Bu bankayı ise yüzde 18 oranı ile vadeli mevduat hesabı faiz oranı uygulayan Odeabank, Burgan Bank, Aktif Bank N Kolay Bono hesabı ve Fibabanka takip ediyor. 

Kamu bankaları arasında yer alan ve devlet bankası olması nedeni ile tercih edilen Ziraat Bankası 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 15.50 olarak uygulanırken Halkbank 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 16 olarak uygulanıyor. En yüksek faiz veren devlet bankası ise yüzde 16.50 oranı ile Vakıfbank arı hesabı olarak öne çıkıyor. Akbank e mevduat hesabı ile yine tanışma faizi avantajı ile yüzde 17 faiz oranı uygularken Garanti Bankası vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 16.50 olarak uygulanıyor. Bir diğer yüksek faiz veren banka ise TEB olarak öne çıkıyor. TEB marifetli hesap açan müşterilerine yüzde 17.50 faiz oranı ile paralarını değerlendirme imkanı sunuyor. 

Emlak365.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir