Merkez Bankası PPK Kararı Sonrası Bankalarda Cuma Depremi! Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Güncellendi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenen Şubat ayı faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası PPK Kararı Sonrası Bankalarda Cuma Depremi! Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Güncellendi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenen Şubat ayı faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası bir kere daha toplantıyı pas geçti ve politika faiz oranı rakamını yüzde 17 seviyesinde sabit tuttu. Merkez bu kararı ile hem piyasaların beklentisini karşıladı hem de yeni bir faiz artırımı kararı vermemiş oldu. Yapılan açıklamadan sonra bankalar 19 Şubat 2021 Cuma günü haftanın son işlem gününe beklendiği üzere faiz güncellemesi ile giriş yaptı.

BANKALARDA CUMA DEPREMİ FAİZİ SALLADI! EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA DEĞİŞTİ 

Merkez Bankası faiz kararı açıklaması öncesinde alınacak kararın nerede ise kesinleşmesi nedeniyle bazı bankalar Merkezin açıklamasını beklemeden faiz oranlarını güncellemeye başladı. Merkez Bankası tarafından politika faiz oranının yüzde 17 seviyesinde sabit bırakılması, dolar kurunun düşmesi ve Türkiye'nin risk primi olarak bilinen CDS puanında yaşanan düşüşün etkisi ile beraber bazı bankalar kredi faiz oranlarında indirim yapmayı tercih etti.

Bu bankalardan biri de Vakıfbank oldu. Vakıfbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 olarak güncellenirken bu oran ile beraber en uygun konut kredisi veren banka unvanını da ele geçirmiş oldu. Söz konusu faiz oranı başlangıç oranı olarak uygulanırken kişinin kredi notuna göre faiz oranı belirleneceği duyuruldu.



EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında bankaların yapmış oldukları güncelleme ile beraber en uygun konut kredisi veren banka Vakıfbank olurken en  düşük konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.34 seviyesine çekildi. Sıfır konut kredisi çekmek isteyen kişiler için en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 olarak uygulanırken ikinci el konut kredisi paketinde ise en uygun kredi veren bankalar Akbank ve ING Bank olurken her iki bankanın uygulamış olduğu kredi faiz oranı yüzde 1.35 olarak  revize edildi.

TEB konut kredisi faiz oranı yüzde 1.38 bandına çekilirken bu bankaları yüzde 1.39 oranını uygulayan Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası takip etti. En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 olarak uygulanırken en yüksek konut kredisi faiz oranı ise ne yazık ki 1.90 seviyesine kadar çıktı. Konut kredisi paketinde ev sahibi olmak isteyenler için psikolojik eşik yüzde 0.99 olarak kabul edilirken şu anda en uygun kredi veren bankalar da dahi bu rakamın oldukça üzerine çıkılmış bulunuluyor.



EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları da güncelledi. Bankalar haftanın son işlem gününe faiz güncellemesi ile girmeyi tercih etti. Konut kredisi paketinde faiz indirimleri yapılırken ihtiyaç kredisi paketlerinde ise sadece yüksek faiz oranı ile kredi veren bankalar 1-2 puanlık indirimler yapmayı tercih etti. Yapılan güncellemelerin ardından en uygun ihtiyaç kredisi veren banka unvanını QNB Finansbank korumayı başardı. QNB Finansbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.39 olarak yeniden güncellenirken ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilere 3 ay ertelemeli kredi çekme imkanı sunuldu.

Kredi çekmek için tercihini Finansbank'tan yana kullanan kişilerin 36 ay vadeli 15 bin TL kredi çekmeleri durumunda aylık taksit tutarları 557,58 TL olarak gerçekleşirken kredi toplam geri ödemesi ise 20 bin TL olarak gerçekleşecek. En uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar sıralamasında bu bankayı yüzde 1.44 faiz oranı ile ING Bank, yüzde 1.45 ihtiyaç kredisi faiz oranı ile TEB ve yüzde 1.50 faiz oranı ile de İş Bankası takip etti.

SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ ALMAK İSTEYENLER İÇİN EN DÜŞÜK TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Bankaların taşıt kredisi faiz oranları sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olmak üzere iki ayrı kategoride veriliyor. Şubat ayında yapılan son kredi faiz güncellemesi ile sıfır araç almak isteyenler için en düşük taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.43 olarak belirlenirken ikinci el araç kredisi için de aynı oran üzerinden kredi kullanma imkanı sunuldu.

Akbank ve Yapı Kredi bankası araç kredisi faiz oranı yüzde 1.43 olarak revize edilirken Vakıfbank taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde 1.48 seviyesine çekildi. Bu bankaları yüzde 1.49 faiz oranı ile Garanti Bankası ve yüzde 1.54 faiz oranı ile ING Bank takip etti. İş Bankası araç kredisi faiz oranı rakamı ise yüzde 1.55 olarak uygulanıyor.

Sıfır araç almak isteyenler için ise araba markaları tarafından kısa vadeli ve tutarlı olmak şartı ile faizsiz araç kredisi destekleri de kampanyalar ile sunuluyor.
Yorumlar (0)