Merkez Bankası'ndan Flaş Faiz Açıklaması! Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faizleri Yükselir Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak 2021 beklenti anketi yayımlandı. Yayımlanan ankete göre 2021 yıl sonu dolar kuru ve enflasyon tahmini rakamları yer alırken aynı zamanda faiz beklentisi rakamları da belirlendi. Peki, kredi faizleri ne olur, kredi faiz oranları ne zaman düşecek, düşer mi, yükseliş sürecek mi, konut kredisi faizleri düşecek mi, ihtiyaç kredisi faiz oranları ne kadar, taşıt kredisi faiz oranları yükselecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak 2021 beklenti anketi yayımlandı. Yayımlanan ankete göre 2021 yıl sonu dolar kuru ve enflasyon tahmini rakamları yer alırken aynı zamanda faiz beklentisi rakamları da belirlendi. Peki, kredi faizleri ne olur, kredi faiz oranları ne zaman düşecek, düşer mi, yükseliş sürecek mi, konut kredisi faizleri düşecek mi, ihtiyaç kredisi faiz oranları ne kadar, taşıt kredisi faiz oranları yükselecek mi?

2020 yılında dip noktasını gören kredi faiz oranları yılın son çeyreğinde başlayan yükseliş eğilimi ile beraber 2021 yılına rekor yükselişle giriş yaptı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2020 yılında pandemi nedeni ile hızı arttırılan parasal genişleme politikası kapsamında dibe vuran kredi faiz oranları ardından başlatılan parasal sıkılaşma politikası ile uçuşa geçmişti. 

PARASAL GENİŞLEME İLE DİBE VURAN KREDİ FAİZLERİ, PARASAL SIKILAŞMA İLE UÇUŞA GEÇTİ! 

Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Murat Uysal göreve başladığı ilk toplantı ile beraber faiz indirimi yapmaya başlamış, 2019 yılında başlatılan faiz indirimleri 2020 yılında da devam etmişti. 2020 yılında koronavirüs salgınının patlak vermesinin ardından Merkez Bankası tarafından parasal genişleme politikasına geçiş yapılmış, hem politika faiz oranı düşürülmüş hem de bankalara destek kredisi vermeleri için ucuz likidite kaynakları sağlanmıştı. 

Bankaların kredi musluklarını açtığı bu dönemde ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 0.59 seviyesine, konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64 seviyesine ve taşıt kredisi faiz oranı da yüzde 0.49 faiz oranına kadar çekilmiş, süreçte kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ucuz destek kredileri peş peşe uygulamaya alınmıştı. 

Haziran ayında başlatılan destek kredileri ile büyük bir furyaya dönüşmüş, özelliklede konut satış rakamları ve araç satış rakamları rekor üzerine rekor kırmış, 1 sene ertelemeli konut kredisi desteği sayesinde Temmuz ayında konut satış rakamları Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak büyük bir çıkış yakalamıştı. 

BANKALARIN KREDİ FAİZLERİ NEDEN YÜKSELDİ / YÜKSELİYOR?

Yaşanan bu talep patlaması araç ve konut fiyatlarına zam olarak yansırken yine ucuz kredi kullanan bazı kişilerin altın ve dolar yatırımı yapmaları hem enflasyon rakamlarında hem de dolar kuru ile altın fiyatlarında son derece sert bir yükseliş yaşanmasına neden oldu. Yaşanan bu tehlikeli yükselişin ardında Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevinden alınırken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise istifa etti. Berat Albayrak’ın yerine Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan atanırken, Murat Uysal’ın yerine ise Merkez Bankası Başkanı olarak Naci Ağbal görev başına getirildi. 

Naci Ağbal göreve başlar başlamaz çok sert bir parasal sıkılaşma politikası uygulamaya başlarken peş peşe 2 toplantıda açıklanan beklenti rakamlarının da üzerinde faiz artışları yaparak politika faiz oranını 675 baz puan arttırdı. Merkez Bankası politika faiz oranı rakamında yaşanan yükselişe ek olarak bankaların fonlama maliyetleri de yükseltildi ve tüm ucuz fonlama destekleri sona erdirildi. Yapılan bu peş peşe müdahaleler ile bankaların hem kredi faiz oranları hem de 32 günlük faiz oranları yükselişe geçti. 

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ İLE AÇIKLANDI: KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından Merkez Bankası beklenti anketi rakamları Ocak 20210 raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda Merkez Bankası faiz beklentisi BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı için yüzde 17.09 olarak açıklanmıştı. Söz konusu rakam bir önceki anket dönemine yüzde 16.09 olarak belirlenmişti. Yani 1 puanlık artış gösterdi. 

TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi ise yine yükseliş gösterdi ve yüzde 17 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 16,18 ve yüzde 17,00 olarak duyuruldu. 

Vadesine beş yıl ya da beş yıla yakın süre kalan DİBS’lerin 12 ay sonrası ikincil piyasa yıllık bileşik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 12,87 iken, bu anket döneminde yüzde 12,59 olarak ilan edildi. Yani Merkez Bankası tarafından yapılan tahminlerde önümüzdeki ay faiz oranlarında düşüş beklenmezken 2021 yıl sonu için ise hafi düşüş eğilimi beklentisi oluştu. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir