Merkez Bankası'ndan Son Dakika Karar! Kredi Alım Ücreti Oranı Değişti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankalar tarafından ticari müşterilerinden talep edilebilecek ücretler ile ilgili usul ve esaslar hakkında tebliğ’de değişiklik yaptı.

Merkez Bankası'ndan Son Dakika Karar! Kredi Alım Ücreti Oranı Değişti!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankalar tarafından ticari müşterilerinden talep edilebilecek ücretler ile ilgili usul ve esaslar hakkında tebliğ’de değişiklik yaptı. Resmi gazete ile bugün değişiklikler yürürlüğe girdi.

Oran Değişimi Hakkında Detaylar

1 Mart tarihi ile kesinleşen değişiklikler kapsamında, kredi verme ücretlerinde düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenlemeye göre, kredi kullandırma ücreti daha önceden alınan bir kredinin %1,1’ini aşmayacak. Bu orana ilişkin bilgi daha önceki uygulamada ise %1 olarak açıklanmıştı. Yeni yapılan değişiklikler ile oranda artış sağlandı.

Diğer yandan tebliğ hakkında değişim gösteren bir diğer detayın da bilgisi sunuldu. Bugünden itibaren ticari müşteriler bir kredinin tamamı için erken dönemde talepte bulunurlarsa banka bu talepleri kabul etmek zorunda kalacak.

Diğer bir ifade ile müşterilerden, Türk Lirası kredi için talep edilen faiz ve diğer masraf indirimleri ile birlikte hesaplanan kredi erken ödeme tutarı bankalarca alınabilecek. Diğer bir modelde ise geçmişten 24 ay vade ödemesi kalan kredinin %2’si kadar erken ödeme talep edilebilecek. Bu erken ödemeleri yapan ticari müşteriler kredi alabilecekler.

Döviz Cinsi Kredilerde Oran Ne?

Döviz cinsi olan veya dövize endeksli olan kredilerde ise Türk Lirası krediler için uygulanacak olan azami ücretin 1 puan üzerinde bir uygulama yapılacak. Döviz endeksi krediler için Türk Lirası bazlı kredilerde uygulanan %1,1 kredi kullandırma ücretinin 1 puan üzerinde bir kredi kullandırma ücreti talep edilecek.

Yapılan bu değişiklikler ise 1 Mart itibari ile kredi alımlarında uygulanmaya başlanıyor. Resmi gazete kararın yayımlanması ardından bankalar yeni uygulama ile işlem yapmaya başlayacaklar. Ekonomistlerin gündeme aldığı ve Mart ayı içinde beklendikleri bir diğer gelişme ise kredi faizlerinin düşürülmesi oldu. Merkez Bankası ise böyle bir uygulama için henüz erken olduğunu ifade eden açıklamalar gerçekleştirmişti. Faiz hakkında detaylar ise henüz belli değil.
Yorumlar (0)