Merkez Bankası'ndan Sürpriz Faiz Hamlesi! TCMB Reeskont İşlemler İskonto Faiz Oranları Değişti

Parasal sıkılaşma politikasını tavizsiz bir şekilde uygulamaya devam eden Merkez Bankası 19 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete ile sürpriz bir faiz hamlesinde bulundu.

Merkez Bankası'ndan Sürpriz Faiz Hamlesi! TCMB Reeskont İşlemler İskonto Faiz Oranları Değişti
Parasal sıkılaşma politikasını tavizsiz bir şekilde uygulamaya devam eden Merkez Bankası 19 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete ile sürpriz bir faiz hamlesinde bulundu. Reeskont ve Avans İşlemlerinde Uygulanacak Faiz Oranlarının Tespiti tebliği yayımlandı!

Emlak365.com  / Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı öncesi sürpriz bir faiz hamlesine daha imza attı. Merkez Bankası tarafından 19 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Reeskont ve Avans İşlemlerinde Uygulanacak Faiz Oranlarının Tespiti tebliği ile ne yazık ki vatandaşa bir kötü haber daha verildi.

MERKEZ BANKASI REESKONT VE AVANS FAİZ ORANI YÜKSELDİ! 

Resmi Gazete ile yayımlanan yeni tebliğ kapsamında ne yazık ki faiz oranları büyük bir oranda yükseldi. Yapılan müdahale ile Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısı ve politika faizi kararı öncesi piyasalara bir kere daha parasal sıkılaşma kararlılığı vurgusunda bulunmuş oldu.

REESKONT VE AVANS İŞLEMLERİNDE UYGULANACAK FAİZ ORANLARININ TESPİTİ YÖNETMELİĞİ 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:

Bankamızca, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak olan iskonto faiz oranı yıllık yüzde 15.75 olarak ve avans işlemlerinde uygulanacak olan faiz oranı ise yıllık yüzde 16.75 olarak tespit edilmiştir.

Belirlenen bu oranlar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

KREDİ ÇEKMEK İSTEYENLERE KÖTÜ HABER GELDİ! YAPILAN MÜDAHALE İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Söz konusu oranlar hakkında Merkez Bankası en son düzenlemesini 13 Haziran 2020 tarihinde yapmış ve o tarihte yeni oranları reeskont faiz oranında yüzde 12,75 seviyesinden yüzde 9 seviyesine ve yüzde 13,75 olan avans işlemler faiz oranını ise yüzde 10 seviyesine çekmişti.

Yapılan yeni düzenleme ile rekor oranda arttırılan bu oranlar reeskont işlemlerde yüzde 9 seviyesinden yüzde 15,75 seviyesine ve yüzde 10 seviyesinden yüzde 16,75 seviyesine fırlamış oldu. Söz konusu oranlar üzerinden Merkez Bankası bankalara likidite kaynağı sağlamaktadır. Bankacılık sektöründe hizmet veren kurumlar ellerinde bulunan ticari senetleri ve vesikaları Merkez Bankası'na teminat olarak gösterek geçici likidite ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Bankaların Merkez Bankası üzerinden borçlandıkları ve avans aldıkları paralar üzerinden işletilen faiz oranları olduğu için bankaların likidite oranları yani kredi dağıtmak için topladıkları paranın maliyeti fahiş biçimde yükselmiş oldu.

Bu da bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için yeni yükseliş trendi anlamına geliyor. Bankaların bu maliyet yükselişini kredi paketlerine ne kadar yansıtıcakları merak konusu olurken Pazartesi günü işlemlerin başlaması ile yapılacak kredi faiz güncellemeleri takip edilecek.
Yorumlar (0)