Normalleşmeyle Talep Patlaması Yaşandı! İşte 2021 Devlet Hibe Kredisi

Devlet iş kuracak olan vatandaşlara farklı kurumlar aracılığıyla farklı destek planları sunuyor.

Normalleşmeyle Talep Patlaması Yaşandı! İşte 2021 Devlet Hibe Kredisi
Devlet iş kuracak olan vatandaşlara farklı kurumlar aracılığıyla farklı destek planları sunuyor. Kendi işini kuracak vatandaşların iş faaliyet alanlarına göre de özel destekler sağlanmakta. Bu destekler arasında hibe, geri ödemesiz kuruluş yardımları, SGK prim destekleri, vergi muafiyet destekleri, girişimcilik destekleri ve kredi destekleri bulunuyor.

HİBE DESTEK KREDİSİ NEDİR?

Devlet kurumları tarafından sağlanan kredi destekleri arasında hibe destek kredi paketleri de yer alıyor. Bu destek ile farklı alanlarda kurulacak, yapılacak işler için hem kurumlar hem bazı bankalar hibe destek kredisi sağlıyorlar. Özel başvuru şartları ile sağlanan hibe destek kredilerinde, onay alabilmek için ilk koşul hibe kredi verilen alanlarda faaliyet gösterildiğinin devlete belgelenmesi gerekmekte. Bir diğer önemli koşul ise işi yürütecek olan ve başvuruda bulunan vatandaşın sigortalı olarak başka bir iş kolunda çalışmıyor olması gerekiyor.

Devlet Hibe Kredisi Neden Sağlanır?

Devlet tarafından sağlanan hibe kredisinin esas amacı işletme giderlerinin karşılanabilmesi ve işletme tarafından sağlanan hizmetin iyileştirilebilmesidir. Devlet hibe destek kredisi ise farklı kurum ve bankalar üzerinden sağlanır.

HİBE DESTEK KREDİSİ NEREDEN ALINIR?

İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri

KOSGEB

Kamu Bankaları

HİBE DESTEK KREDİSİ HANGİ İŞ ALANLARINA VERİLİR?

Yukarıda yer alan kurum ve bankalardan hibe destek kredisi almak isteyenlerin, kredi sağlanan alanlarda faaliyet göstermeleri gerekiyor. Her sektör için destek kredisi sağlanmaz. İşte hibe destek kredisi alabileceğiniz iş alanları.

Çiftçilere: Hayvancılık faaliyetlerini sürdürmeleri için sağlanır.

Tarım Alanına: Üst bitkisel üretimi ve tarımsal örtü altı yapanlara sağlanır.

Yeni Girişimcilere: Projelerini onaylatan girişimcilere destek kredisi sağlanır.

Esnaflar: Devlet hibe destek kredisi sağlar.

KOBİ'ler: Devlet hibe destek kredisi sağlar.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Hibe destek kredisi alınacak olan faaliyet alanı ve kuruma göre özel başvuru şartları bulunmaktadır. Başvuru şartları kişiye özel ve faaliyet alanına özel olarak duyurulur. İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, KOSGEB ve Kamu Bankaları tarafından sağlanan destekler için vatandaşlar başvuru yapacakları kurumdan doğrudan bilgi alabilirler.

Yeni iş Kuracaklar için;

Yeni iş kuracaklar için sağlanan hibe destek kredisi KOSGEB üzerinden sağlanır. Bu kredi için kişinin öncelikle sertifika programını tamamlaması ardından projesini KOSGEB'e sunması gerekiyor. Projenin sunulmasının ardından ise onay verilirse hibe destek kredisi alınır. Başvurular kurumun web sitesinden yapılabilir.
Yorumlar (0)