SGK ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Arasında Emeklilik Kredisi! İşte Kampanyalı Kredinin Özellikleri

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK ile 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında emeklilik kredisi için protokol imzalandı. Yapılan anlaşma kapsamında emekli olabilecek olan vatandaşlara 3 kamu bankası özel faiz oranlarıyla kredi sağlayacaklar.

SGK ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Arasında Emeklilik Kredisi! İşte Kampanyalı Kredinin Özellikleri

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında emeklilik hakkı için prim eksiği olanlara özel bir yapılandırma avantajı sağlandı. Kasım ayında yürürlüğe giren ve ilk taksit ödemeleri Mart 2021 sonuna kadar devam edecek prim yapılandırmasına kredi avantajı dahil edildi. 

PRİM YAPILANDIRMASINA 3 KAMU BANKASINDAN KREDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında imzalanan kredi işbirliği protokolü kapsamında emekli olabilecek sigortalılara özel olanaklarla krei sağlanacak. 

Söz konusu kredi ve yapılandırma ilişkin açıklama ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz'dan geldi. Tören kapsamında yapmış olduğu konuşmasında kredi hakkında bilgi veren SGK Başkanı Yılmaz yapılandırma adına sürecin devam ettiğini söyledi. Başvuruların 1 Şubat tarihine kadar, ödemelerin ise 31 Mart tarihine kadar süreceğini ifade eden Yılmaz şu ifadeleri kullandı. 

"İhyanın sağladığı avantajı bir örnekle açıklamak istiyorum, 1 Ocak 2009-31 Aralık 2010 tarihleri arasındaki sigortalılık süresi durdurulan sigortalının bu süreyi ihya edebilmek için ödeyeceği prim tutarı 2020 yılı rakamlarına göre 24 bin lira iken, yapılandırmaya başvurulursa 24 bin lira yerine yaklaşık 9 bin lira ödenecek. Yani yüzde 63 oranında indirim söz konusu olacaktır."

KREDİ ÖZELLİKLERİ BELLİ OLDU

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz konuşmasının devamında ayrıca emekli olabilecek durumda olan sigortalıların yararlanabileceği kredi kapsamında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sunulacak özellikleri açıkladı. 

"Protokolle yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisiyle emeklilik imkanı sunulacaktır. Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe, yani 31 Mart'a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vadeyle kredi kullanabileceklerdir"

YAPILANDIRMA İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 1 ŞUBAT

Söz konusu yapılandırma için başvuruda bulunmak isteyecek emekli adayları başvurularını 1 Şubat tarihine kadar yapacaklar. Ödemeler, ilk taksitin yatırılması işlemleri ise 31 Mart tarihine kadar yapılması gerekiyor. 

Emlak365.com