Son Dakika Kredi Haberi: Bankalardan Flaş Faiz Güncellemesi Geldi!

2021 yılında giderek yükselmeye devam eden ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları sonrasında bankalar bugün ortak bir karar daha imza attılar ve peş peşe yapmış oldukları açıklamalar ile yeniden faiz yükseltti. Bankaların ek para, artı para, kredili mevduat hesabı faiz oranı yükseltildi!

2021 yılında giderek yükselmeye devam eden ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları sonrasında bankalar bugün ortak bir karar daha imza attılar ve peş peşe yapmış oldukları açıklamalar ile yeniden faiz yükseltti. Bankaların ek para, artı para, kredili mevduat hesabı faiz oranı yükseltildi!

Banka hesabı olan çoğu kişinin sıklıkla kullanmış olduğu artı para, ek para gibi isimlerle anılan kredili mevduat hesabı faiz oranları için son dakika açıklaması geldi. Peş peşe yapılan açıklamalar ile ne yazık ki vatandaşın kısa süreli acil nakit para ihtiyaçları ve fatura ödemeleri için kullanmış olduğu kredili mevduat hesabı faiz oranları yükseltildi. 

VAKIFBANK KREDİLİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANI YÜKSELDİ! 

Kamu bankaları arasında yer alan Vakıfbank müşterilerine yollamış olduğu kısa mesaj ile oranları Ek Hesap faizi aylık yüzde 1,79 yerine yüzde 1,89; gecikme faizi aylık yüzde 2,09 yerine yüzde 2,19 olarak güncellendi. Söz konusu faiz kararı 25 Şubat 2021 tarihi itibari ile uygulanacak. 

QNB Finansbank En Para hesabı olan kişiler için ise ekpara aylık faiz oranı yüzde 1.89 olarak güncellendi. Bu oran için de geçerlilik tarihi 24 Şubat 2021 olarak ilan edildi. Bu bankalara ek olarak Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank, TEB, ING Bank ve Akbank gibi çok sayıda bankanın Ocak ayı sonuna kadar kararlarını ilan ederek Şubat ayı itibari ile yeni oranları kullanmaya geçecekleri duyuruldu. 

YÜKSELEN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI SONRASINDA VATANDAŞIN TERCİHİ KREDİLİ MEVDUAT HESABI OLMUŞTU

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan parasal sıkılaşma politikası adımları sonrasında ne yazık ki bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarında da rekor yükseliş yaşanmıştı. Koronavirüs salgını döneminde devletin uyguladığı parasal genişleme politikası ile Mart ayında yüzde 0.49 seviyesine kadar çekilen ihtiyaç kredisi faiz oranı ne yazık ki ardından yaşanan yükseliş ile faiz oranları uçuşa geçmişti. 

Haziran ayında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan sosyal konut destek paketleri ile 0.59 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi verilmeye başlanmıştı. Bu dönemde başlatılan kredi kampanyaları ile vatandaşların yoğun talebi sonrasında enflasyon ve dolar kurunda da yükseliş yaşanmış, sonrasında ise ne yazık ki Merkez Bankası zorunlu olarak kredi musluklarını kapatma kararı almıştı. 

Atılan parasal sıkılaşma adımları sonrasında bankaların kredi faiz oranları baş döndüren bir hızla yükselmiş en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.36 seviyesine kadar yükselmişti. Süreçte vatandaş çareyi yüksek faiz oranı ile kredi çekmek yerine ay sonunu getirebilmek adına kredili mevduat hesabından para çekmekte aramıştı. Yoğun talep sonrasında bankalar bir biri ardına açıklama yaparak kredili mevduat hesabı faiz oranlarını da yükseltti. 

Emlak365.com


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir