Tüketici Mahkemesinden Flaş Emsal Karar: Kredi Çekenler Dikkat, Bankalar O Parayı İade Edecek!

Bankalardan kredi çeken herkesi ilgilendiriyor, kredi çekenler dikkat, o parayı hemen geri alabilirsiniz! Hayat sigortası iptali ve para iadesi konusunda tüketici mahkemesi emsal karar açıkladı. Bankaları üzecek, kredi çekenlere müjde olarak nitelendirilebilecek karar kapsamında hayat sigortası parasını geri alma konusunda tüketicilere yeni umut ışığı doğdu. Kredilerde hayat sigortası iadesi konusunda açıklanan emsal karar haberimizde!

Tüketici Mahkemesinden Flaş Emsal Karar: Kredi Çekenler Dikkat, Bankalar O Parayı İade Edecek!
Yükselen kredi faiz oranlarına rağmen bankalardan kredi kullanan kişilerin sayıları artmaya devam ederken bankaların en büyük gelir kalemleri ise kullanılan kredilerden tahsil ettikleri faizin yanı sıra almış oldukları kredi masrafları olarak öne çıkıyor.

Özellikle de kendi sigorta şirketi bulunan bankalar yasal olarak zorunlu olmamasına rağmen kredilerde hayat sigortası yapmaya devam ederken hayat sigortası iptali ve para iadesi konusunda yeni bir emsal karar daha tüketici mahkemesi tarafından açıklandı.

SON DAKİKA: HAYAT SİGORTASI İPTALİ VE PARA İADESİ KONUSUNDA MAHKEMEDEN EMSAL KARAR AÇIKLANDI!

Bankalar sürekli olarak mahkemelerden emsal karar açıklanmasına rağmen hayat sigortası konusunda ısrarcı davranmaya devam ederken tüketici mahkemesi konu hakkında yeni bir emsal karara daha imza attı. Alınan karar kapsamında 100 bin lira kredi kullanan kişiye yapılan hayat sigortası iptali istendi ve para iadesi yapılmasına hükmedildi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan tarafından yapılan habere göre 100 bin liralık kredi kullanan bir kişi banka tarafından rızası dışında hayat sigortası yapıldığını fark etti ve sigortanın iptali için 30 gün içerisinde bankaya başvuruda bulundu. Ancak banka müşterisinin talebini reddetti. Bunun üzerine kredi kullanan kişi tüketici mahkemesine başvuruda bulundu.

Mahkeme tarafından yapılan görüşmede tüketici haklı bulundu ve hayat sigortasının iptali istenirken hayat sigortası para iadesi yapılması istendi.KREDİ KULLANIRKEN HAYAT SİGORTASI ZORUNLU MU, İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİNDE HAYAT SİGORTASI YAPTIRMAK MECBURİ Mİ?

Bankaların özellikle de uzun vadeli ve yüksek tutarlı krediler olması nedeni ile konut kredisi paketinde hayat sigortasını zorunlu tuttukları belirlenirken kanuni olarak ise böyle bir yaptırım bulunmuyor. Yani kanunlarda kredi çekerken hayat sigortası zorunluluğu uygulanması diye bir madde bulunmuyor.

Ancak bankaların her kredi başvurusunu onaylamama hakkı bulunduğu için hayat sigortası yaptırmayan müşterilerinin başvurularını reddetme hakkı da bulunuyor. Burada kanunlar vatandaşı bankanın zorunlu tuttuğu sigorta şirketinden zorunlu olarak sigorta yaptırmasına karşı koruyor. Özellikle de kendi sigorta şirketi bulunan bankalar bu şirketler üzerinden hayat sigortası yaparken kredi kullanan kişinin kendi fiyat araştırmasını yaparak istediği hayat sigortası şirketini tercih etme özgürlüğü bulunuyor.

BANKADAN HAYAT SİGORTASI PARA İADESİ NASIL ALINIR, HAYAT SİGORTASI İPTALİ NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Kredi çeken kişiye rızası dışında hayat sigortası yapıldıysa bu durumda bankaya sigortanın iptali için başvuruda bulunabiliyor. Banka bunu kabul etmezse bu durumda tüketici mahkemesine başvuruda bulunuluyor ve paranın iadesi talep ediliyor. Tüketici mahkemesi tarafından yapılan duruşmanın ardından karar verilerek paranın iadesi sağlanıyor.
Yorumlar (0)