KREDİ HABERLERİ

Türkiye Bankalar Birliği TBB'den Son Dakika Kredi Yapılandırma Açıklaması Geldi!

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) tarafından yapılan son dakika açıklaması ile bankaların yapılandırma rakamları kamuoyu ile paylaşıldı. Özellikle de pandemi döneminde ekonomide yaşanan dalgalanma nedeniyle kredi borç yapılandırması gündeme gelmiş ve borcunu ödemekte zorlanan kişilere erteleme kolaylığı sunulmuştu.

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) tarafından yapılan son dakika açıklaması ile bankaların yapılandırma rakamları kamuoyu ile paylaşıldı. Özellikle de pandemi döneminde ekonomide yaşanan dalgalanma nedeniyle kredi borç yapılandırması gündeme gelmiş ve borcunu ödemekte zorlanan kişilere erteleme kolaylığı sunulmuştu.

Pandemi döneminde koronavirüs salgını nedeni ile alınan zorunlu kısıtlama kararları ne yazık ki pek çok kişinin ve şirketin borç ödeme sıkıntısı yaşamasına neden olmuştu. Yaşanan süreçte bankalar zorunlu olarak borç yapılandırma başvurularını almaya başlamış ödemelerde sıkıntıya düşen kişilere taksitlerini ödeme kolaylığı sağlanmıştı. 

TBB AÇIKLADI: BANKALAR 3 YILDA 193,5 MİLYARLIK KREDİ YAPILANDIRMASI YAPTI! 

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan son açıklamaya göre TTB’ye üye bankaların Eylül 2020 dönemi bilanço verilerine göre, yeniden yapılandırılan ya da yeni bir itfa planına bağlanan kredilerin toplam tutarı 193.5 milyar liradır” ifadeleri ile son 3 senede yapılandırılan kredi borcu rakamları da ilan edilmiş oldu. 

Hatırlanacağı üzere Türkiye Bankalar Birliği tarafından alınan karar kapsamında bankaların yapılandırmış oldukları alacakları için de rakamların açıklanacağı ilan edilmişti. Kasım ayına ilişkin yayımlanan son dipnotta Kasım ayı içerisinde borç yapılandırma kapsamına alınan alacak tutarı 4.3 milyar lira olarak duyuruldu. 

Kasım ayında büyük ölçekli yapılandırma başvurusu yapan şirketler arasında inşaat şirketleri de yer aldı. 3 inşaat şirketi tarafından yapılan yapılandırma tutarı 350 milyon lira olarak raporda yer alırken 2 taşımacılık, depolama ve haberleşme alanında faaliyet gösteren firmanın 734 milyon liralık kredisi de yapılandırılan alacaklar arasında yerini aldı. 

VATANDAŞ İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ BORÇLARI İÇİN BORÇ YAPILANDIRMA 2021 MÜJDESİ BEKLİYOR! YAPILANDIRMA OLACAK MI?

Ne yazık ki pandemi döneminde kapatılan işyerleri ve zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile bankalara borcu olan çok sayıda küçük esnaf ve vatandaşta kredi borçlarını ödemekte zorlanmıştı. İşten çıkarıldığı ya da zorunlu ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan kişiler, işyerleri kapatılan esnaf bankalara olan kredi borcu ve kredi kartı borcu ödemelerinde sıkıntı yaşamaya başlamıştı. 

Özellikle de Nisan ayında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilmeye başlanan 6 ay ertelemeli 10000 TL temel ihtiyaç destek kredisi paketinde ödemelerin ikinci kısıtlama kararlarına denk gelmesi ile yeni bir borç erteleme desteği talep edilmiş ancak tüm ısrarlara ve yoğun kamuoyu baskısına rağmen borç erteleme desteği sunulmamıştı. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile Merkez Bankası tarafından çok katı bir şekilde parasal sıkılaşma politikası uygulanması nedeni ile ne yazık ki borç erteleme imkanı sunulmazken vatandaş bankalara karşı ne yazık ki kendi çözüm yolunu bulmak zorunda bırakıldı. Bu süreçte takibe düşen alacak miktarı yükselirken bankaların taşınmaz satışları da hız kazandı. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir