Vakıfbank Kapsamlı Destek Paketini Açıkladı

Dünya Bankası ile birlikte Salgın Destek Paketi hazırladıklarını açıklayan Vakıfbank, uzun vadeli kaynak temini ile özellikle 250 kişinin altında çalışanı bulunan KOBİ’lerin yararlanabileceğini bu dönemde sektöre desteğin her alanda devam edeceğini belirtti.

Vakıfbank Kapsamlı Destek Paketini Açıkladı
Dünya Bankası ile birlikte Salgın Destek Paketi hazırladıklarını açıklayan Vakıfbank, uzun vadeli kaynak temini ile özellikle 250 kişinin altında çalışanı bulunan KOBİ’lerin yararlanabileceğini bu dönemde sektöre desteğin her alanda devam edeceğini belirtti. Salgına yönelik dijital ve inovatif çözüm önerileri, dijitalleşme ve otomasyon ile yeni hizmet yaratma ve yeni iş yaratma çözümlerine yönelik harcamalar ile iş yerlerinin düzenli dezenfekte edilmesi, sosyal mesafe koşullarının sağlanması ve çalışan sağlığına yönelik önlemlerinde destek paketi içerisinde yer alacağı belirtildi.

En Büyük Montantlı Kredi

Dünya Bankası işbirliği ile sağlanan destek paketine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sağlanan uzun vadeli kaynaktan ötürü mutluluk duyduğunu belirtirken bir firmanın paket içinden toplam 6 milyon dolar ve muadili kredi kullanabileceğini söyledi. Tek seferde kullanılabilecek kredi miktarını 3 milyon lira olarak belirten Üstünsalih, bu kredilerin Vakıfbank bünyesinde uluslararası kalkınma bankaları ile sağladığı en büyük montantlı kredi olma özelliği taşıdığını da sözlerine ekledi.

Salgın Paketi İle Kadın Girişimcilere Destek Geldi

Salgın döneminden olumsuz etkilenen KOBİ’lerin ve işletmelerin bu krediler ile yeniden güçleneceğine dikkat çeken Üstünsalih, kadın ve genç girişimcilere ayrı bir önem verildiğini belirtti. Destek paketi kapsamında sağlanan 250 milyon dolar değerindeki kredinin 100 milyon dolarlık kısmının SADEK- kadın İşletmesi ve Gelişen Bölge İşletmesi özelliği taşıyan işletmeler için kullanılacakken, 125 milyon dolarlık kısmı SADEK- diğer işletmeler adı altında kullanılacak. 25 milyon dolarlık kısım ise destek paketi kapsamında yer alan diğer işletmeler tarafından kullanılacak.

İstihdamı korumayı ve arttırmayı sağlayacak işletmelere 60 aya kadar aynı faiz üzerinden kredi sağlanacağı böylece istihdamın arttırılmasının hedeflendiği açıklamalar arasında yer aldı.
Yorumlar (0)