Vatandaş Yüksek Faiz Dinlemedi, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Başvurusu İçin Özel Bankalara Koştu!

Merkez Bankası tarafından enflasyonu frenlemek amacı ile başlatılan parasal sıkılaşma politikası kapsamında bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Süreçte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre yükselen faiz oranları bile vatandaşın kredi iştahını kesemedi. Mart ayında ihtiyaç ve taşıt kredisi paketlerinde yükseliş yaşandı.

Vatandaş Yüksek Faiz Dinlemedi, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Başvurusu İçin Özel Bankalara Koştu!

Pandemi nedeni ile 2020 yılında devlet kamu bankaları üzerinden ucuz kredi dağıtarak ekonomide çarkların dönmesini sağlamayı amaçlamıştı. Başlatılan ucuz kredi kampanyaları ile vatandaş adeta bankalara akın ederken kamu bankalarının kredi hacmi rekor seviyelere ulaşmıştı. 

Sonrasında konut ve araç fiyatları için başlayan zam yağmuru, düşük faizli ihtiyaç kredisi paketlerinin bir şekilde dolar ve altın yatırımına akması ile enflasyon rakamları, dolar kuru ve altın fiyatları hızla yükselişe geçmişti. Duruma müdahale etmek zorunda kalan Merkez Bankası parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmış, bankaların ucuz kredi muslukları kapatılmıştı. 

KREDİ FAİZLERİ YÜKSELDİ, KREDİYE OLAN TALEP AZALMADI! 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan son verilere göre kredi faiz oranlarının yüzde 20 seviyesinin üzerini gördüğü Mart ayında vatandaşların kredi talebinin hız kesmediği ortaya çıktı. Yükselen kredi faiz oranlarına rağmen vatandaşlar konut ve ihtyiaç kredisi çekmek için adeta bankalara akın ederken kamu bankalarının bayrağı özel ve yabancı sermayeli bankalara devrettikleri görüldü. 

Kamu bankalarının ihtiyaç kredisi paketinde özel bankalardan daha yüksek faiz oranı uygulaması nedeni ile vatandaşlar özel bankalara ilgi göstermeye başlarken açıklanan verilere göre Mart ayında bankaların kredi hacmi yükseldi. 2020 yılının Mart ayında bankaların tüketici kredisi hacmi ucuz kredi desteklerine rağmen 675,2 milyar seviyesinde kalırken 2021 yılının aynı döneminde ise 692 milyar liraya ulaştı. 

Bankaların taşıt kredisi paketlerinde de Şubat ayına oranla yüzde 9,1 oranında artış yaşanırken 2020 yıl sonundan bu yana yaşanan artış ise yüzde 15,1 seviyesine ulaştı. Vatandaşların araç fiyatlarına zam beklentisine girmesi, pandemi nedeni ile toplu ulaşımdan uzaklaşması ve araç sahibi olmaya yönelmesi yükselen faiz oranlarına rağmen taşıt kredisi paketlerine olan ilgiyi arttırdı.

Yorumlar (0)