Yargıtay'dan Emsal Karar Çıktı! Bankalar Parayı Kendileri Ödeyecek

Banka hesabı olan herkesi ilgilendiren bir konu hakkında Yargıtay'da yeni emsal karar müjdesi geldi.

Yargıtay'dan Emsal Karar Çıktı! Bankalar Parayı Kendileri Ödeyecek
Banka hesabı olan herkesi ilgilendiren bir konu hakkında Yargıtay'da yeni emsal karar müjdesi geldi. Son dönemde ne yazık ki banka hesabı olan kişilerin yoğun olarak interneti kullanmaya başlaması dolandırıcıların da iştahını kabarttı. İnternet üzerinden sahte siteler kullanarak vatandaşı dolandıran kişiler bankacılık bilgilerini ele geçirdikleri kişiler üzerinden kredi başvurusu yaparak mağduriyet oluşturuyorlardı.

Özellikle de pandemi döneminde vatandaşların interneti daha aktif kullanmaya başlaması ve bankaların da internetten kredi limitlerini yükseltmesi ile beraber dolandırıcılık olaylarında büyük artış yaşanmıştı. Bu olaylardan biri de Antalya'da yaşayan bir kişinin başına geldi. 2019 senesinde meydana gelen olayda vatandaş internetten görmüş olduğu düşük faizli taşıt kredisi için reklam linkini tıklayınca dolandırıcıların mağduru oldu.

İHMALİ OLAN BANKA KUSURLU SAYILDI, VATANDAŞ HABERSİZ ÇEKİLEN KREDİ BORCU İÇİN SUÇSUZ BULUNDU! 

Reklam linkini tıklaması ile beraber dolandırıcılar tarafından hazırlanan sahte siteye yönlendirilen vatandaş bankanın birebir aynı kopyası olan site üzerinden bilgilerini girdi. Bu bilgileri ele geçiren korsanlar 48 ay vadeli 36 bin liralık kredi çekerek parayı anında EFT yaptı ve sanal kredi kartı oluşturarak 34 bin liralıkta alışveriş yaptılar. Sadece 10 dakika içerisinde vatandaşın dolandırıcılara kaptırdığı parası 70 bin TL oldu. Bankanın 36 bin liralık EFT talimatı üzerine aradığı vatandaş dolandırıldığını anladı ve EFT yapılmamasını istedi. Ancak banka EFT işleminin yapıldığını söyledi.

Bunun üzerine mahkemeye başvuruda bulunan vatandaş ilk bilirkişi tarafından kusurlu bulunurken itiraz üzerine ikinci kez hazırlanan bilirkişi raporu ile haklı bulundu ve 36 bin liralık kredi borcundan sorumlu tutulamayacağı yönünde karar çıktı. Bankanın müşterisine kredi çekildiğine yönelik bilgilendirme mesajı göndermemesi ve gerekli güvenlik tedbirlerini almaması nedeni ile ağır kurusu bulunduğu, bu nedenle mali yükümlülüğü vatandaşın değil bankanın üstlenmesi gerektiğine karar verildi.
Yorumlar (0)