Yeni Destek Kredisi Nefes Kredisi Kimlere, Ne Zaman Verilecek, Faiz Oranı Yüzde Kaç Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunarak “Nefes Kredisi” müjdesi verdi. Nefes kredisi nedir, kimlereverilecek, nasıl başvuru yapılacak ve faizi yüzde kaç olacak? Nefes kredisi nasıl alınır?

Yeni Destek Kredisi Nefes Kredisi Kimlere, Ne Zaman Verilecek, Faiz Oranı Yüzde Kaç Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün düzenlenen kabine toplantısının ardından alınan kritik kararları ve müjdeleri duyurdu. Buna göre zor durumda olan esnaflara, KOBİ'lere ve sanayicilere çeşitli destekler verilecek. KOBİ'ler ve sanayiciler için Nefes Kredisi verileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kredi ile nakit sıkışıklıklarına çözüm üretileceğini bildirdi.

NEFES KREDİSİ NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinasyonunda verilecek olan nefes kredisi düşük faizli kredi imkanı tanıyan bir destek kredisidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Kredi Garanti Fonu ve bankaların işbirliği ile sağlanacak olan nefe kredisi KOBİ'lerin işleyişlerini devam ettirmesi, üretimlerini sürdürmesi ve faaliyetlerin ekonomik güçlükler nedeniyle durma tehlikesini ortadan kaldırması gibi faydalar sağlamaktadır.

NEFES KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?

Nefes kredisi başta KOBİ'ler olmak üzere iş dünyasına ve sanayicilere verilecek bir kredi türüdür. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu krediyi alabilecek olanları genel anlamda açıkladı. Buna göre KOBİ'ler ve sanayiciler nefes kredisi kullanabilecekler. Ancak kapsamlı ve detaylı açıklama Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılacak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı son dakika açıklaması ile nefe kredisi için tüm kaynaklarını kullandıracaklarını duyurdu.

NEFES KREDİSİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Nefes kredisinin belirlenen kişilere ve işletmelere ne zaman verileceğinedair henüz net bir bilgi açıklanmadı. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığının bu konuda hazırlık yaptığı biliniyor. Gerekli açıklamalar kısa bir üre içerisinde yapıldıktan onra nefes kredisinin ne zaman verileceği netlik kazanacak.

NEFES KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Nefes kredisi faiz oranının yüzde kaç olacağı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda herhangi bir bilgi vermedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı nefes kredisi faiz oranını açıklayacak. Ancak alınan bilgilere göre bu faiz oranının yıllık olarak yüzde 18 olacağı bildirildi. Yine de net rakam Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulacak.

Yorumlar (0)