Yükselen Kredi Faizleri Kabusa Döndü: Her 100 Liranın 25 Lirası Faize Gidiyor

Merkez Bankası politika faiz oranı üzerinden yapılan artırımlar sonrası bankaların kredi faiz oranları da yükseldi. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları yanı sıra ticari kredi faiz oranları da arttı. Hem vatandaş hem de yatırımcılar artık kımıldayamaz hale gelirken çekilen her 100 liralık kredinin 25 lirası faiz ödemesine gidiyor.

Yükselen Kredi Faizleri Kabusa Döndü: Her 100 Liranın 25 Lirası Faize Gidiyor
Pandemi döneminde ekonominin yeniden canlanması için verilen kredi destekleri ve faiz indirimleri sayesinde bankaların kredi faiz oranları dip noktasını görmüştü.

Türkiye'de ilk koronavirüs vakası 2020 yılında görülürken Mart ayında kısıtlama kararları devreye alınmıştı. Düşen vaka sayıları sonrasında ise normalleşme dönemi başlatılmış, bu döneme özel olarak kamu bankaları tarafından piyasaya düşük faiz oranları ile kredi desteği sağlanmıştı.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.64 SEVİYESİNE, İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.59 SEVİYESİNE, TAŞIT KREDİSİ ORANI İSE YÜZDE 0.49 SEVİYESİNE ÇEKİLMİŞTİ! 

Düzenlenen kampanya kapsamında devlet bankaları arasında yer alan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından düşük faizli destek kredi kampanyaları başlamıştı. Özellikle de ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak verilen 1 sene ertelemeli konut kredisi paketi yoğun ilgi görmüştü.

Haziran ayında başlatılan kampanya ile düşen konut satışları yükselmiş, Temmuz ayında ise tüm zamanların en yüksek aylık konut satış rakamına ulaşılarak Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştı. Ancak başlatılan ucuz kredi desteği sonrasında önce konut fiyatları, ardından araç fiyatları yükselişe geçmiş, enflasyon rakamlarında artış yaşanmaya başlanmıştı.KREDİ FAİZLERİ NEDEN YÜKSELDİ?

Yine ucuz ihtiyaç kredisi çeken kişilerin altın ve dolar yatırımına yönelmesi ile kurlarda da yükseliş yaşanırken oluşan bu çifte darbe sonrası Merkez Bankası acil durum ilan ederek parasal genişleme politikasından çıkış yaparak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmıştı.

Parasal sıkılaşma kararı sonrasında Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı yükseltilirken bankaların ucuz fonlama kanalları kapatılırken atılan bu adımlar sonrasında bankaların kredi faiz oranları da yükselişe geçti.KREDİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ, SON 19 AYIN ZİRVESİNE TIRMANDI! 

İhtiyaç kredisi faiz oranları dip noktasını gördükten sonra 3 katına çıkarak yüzde 8.27 seviyesinden 23,5 seviyesine tırmandı. Ticari kredi faiz oranı yüzde 8,16 seviyesinden yüzde 21 sınırına dayanırken hem vatandaş hem de yatırımcılar nerede ise kımıldayamaz hale geldi.

Merkez Bankası hatırlanacağı üzere en son Mart ayı PPK toplantısı ile 200 baz puanlık faiz artırımı yapmıştı. Yapılan bu artırım ne yazık ki bankaların kredi faiz oranlarına da yansıtıldı. Kredi kullanmak son derece pahalı bir hale gelirken ihtiyaç kredisi paketinde yıllık kredi maliyeti 24,19 seviyesine ulaşırken bazı bankalarda ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2,01 seviyesine kadar ulaştı.

Söz konusu oran üzerinden 50 bin lira ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin yapacakları kredi geri ödemesi 75 bin liraya ulaşırken faize ödenen para 25 bin liraya ulaştı. Bu da nerede ise vatandaşın cebindeki her 100 liranın 25 lirasının faize gitmesi anlamına geliyor.

KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK, BANKALARIN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?

Ne yazık ki bugün açıklanan enflasyon rakamları ile yüzde 16,18 seviyesine ulaşırken enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmadan Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılması beklenmiyor. Konu hakkında daha önce açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'da enflasyonun öncelikli hedef olduğu ve enflasyon rakamlarında iyimser seviyelere çekilmeden faiz indirimi yapmayacaklarını dile getirmişti.
Yorumlar (0)