Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank'tan Yeni Evlenecek Çiftlere Devlet Destekli Uzun Vadeli, Faizsiz Evlilik / Düğün Kredisi Talebi!

1 Haziran sonrası yeniden normalleşme süreci ve planı dahilinde düğün salonlarının açılması beklenirken evlenecek olan gençler için yeni faizsiz kredi müjdesi beklentisi oluştu. Konuyu gündeme taşıyan kişi ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken oldu. Palandöken, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından sıfır faizli evlilik kredisi verilmesini talep etti.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank'tan Yeni Evlenecek Çiftlere Devlet Destekli Uzun Vadeli, Faizsiz Evlilik / Düğün Kredisi Talebi!

Pandemi döneminde alınan zorunlu kısıtlama ve yasaklama kararlarından olumsuz etkilenen sektörlerden biri de düğün salonları olarak öne çıkarken pandemi döneminde evlilik oranının yüzde 25 azaldığı açıklandı. Kapatılan düğün salonları mobilya ve beyaz eşya satışları, çeyiz mağazaları ve kuyumcu dükkanlarını da olumsuz etkiledi. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise pandemi nedeni ile adeta iflas noktasına sürüklenen düğün salonları, mobilya, kuyumcu, beyaz eşya sektörlerinin canlanması için kamu bankaları üzerinden devlet destekli faizsiz düğün kredisi verilmesini talep etti. 

FAİZSİZ DÜĞÜN, EVLİLİK KREDİSİ VERİLECEK Mİ?

Pandemi sonrasında pek çok sektöre devlet desteği verildiğinin altını çizen Palandöken kısıtlamalardan en çok etkilenen sektörler arasında yer alan sektörlerden birinin de düğün sektörü olduğunu belirterek evlenecek çiftlerin yapacakları harcamaların pek çok alt sektörü ve tüm ülke ekonomisini etkilediğini belirterek "Yuva kuracak çiftlerin yapacağı harcamalar mobilyacıdan beyaz eşyacıya, halıcıdan perdeciye, boyacıdan inşaatçıya, çiçekçiden pastacıya, kuaförden fotoğrafçıya kadar 415 meslek koluna birden etki ediyor.

Özellikle yaz sezonunda düğünler esnafa ve ekonomiye adeta nefes oluyor. Hem esnafı ve piyasayı canlandırmak, hem de gençlerin yuva kurmasını sağlamak için evlilik kredilerine ek olarak firmalar da genç çiftler için zam yapmaktan kaçınarak cazip kampanyalar düzenlemeli. Yeni evlenecek çiftlere özel indirimler, promosyonlar, artı taksit imkanları sunarak firmalar da elini taşın altına koymalı" diyerek devletin de bu süreçte kamu bankaları üzerinden sıfır faizli kredi vermesini istedi. 

DÜĞÜN SALONLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Palandöken 1 Haziran 2021 tarihi itibari ile bahçesi ve açık olanı olan düğün salonlarına açılış izni verilmesi gerektiğini belirterek açık hava ve kır düğünleri için tüm kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini savundu. Gerek yükselen altın fiyatları gerekse de yüksek enflasyon nedeni ile adeta zam yağmuru yaşanan beyaz eşya ve mobilya fiyatları yeni bir yuva kurmak isteyen gençlerin belini bükerken ailelerde faizsiz devlet destekli evlilik kredisi verilmesini destekledi. 

Konu hakkında taleplerin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na sunulduğu, yapılacak olan görüşmeler ve değerlendirmeler sonrasında kamuoyuna açıklama yapılacağı belirtildi.

Yorumlar (0)