Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme Nasıl Yapılır?

Elektrik faturası ödemesi tüketicinin tercihine bağlı olarak nakit ya da kredi kartı ile ödenebilir. Kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemi oldukça pratik bir yöntem olup bu yöntemle ödeme yapılabilen çeşitli kanallar bulunmaktadır.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 06.03.2020 - 23:32 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Elektrik faturası ödemesi tüketicinin tercihine bağlı olarak nakit ya da kredi kartı ile ödenebilir. Kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemi oldukça pratik bir yöntem olup bu yöntemle ödeme yapılabilen çeşitli kanallar bulunmaktadır.

Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme KanallarıKredi kartıyla elektrik faturasının ödenmesi için başvurulabilecek yollar şunlardır:
 • Elektrik alınan firmanın fatura ödeme noktaları,

 • Elektrik alınan firma tarafından yetkilendirilmiş fatura ödeme merkezleri üzerinden,

 • Elektrik alınan firmanın anlaşması bulunan PTT ATM’lerinden,

 • Posta çeki ve/veya şubede hesabı bulunan tüketicilerin İnteraktif Posta Sistemi Hesabından,

 • Elektrik alınan şirket ile anlaşması bulunan bankaların ATM’lerinden,

 • Elektrik alınan şirket ile anlaşması bulunan bankaların çağrı merkezi üzerinden,

 • Elektrik alınan şirket ile anlaşması bulunan bankaların internet bankacılığı şubeleri üzerinden,

 • Elektrik alınan şirketin resmi internet sitesi var ise, bu yoldan da kredi kartı ile elektrikfaturası ödeme işlemi yapılabilir.İnternet Üzerinden Kredi Kartı İle Elektrik Faturası ÖdemeKredi kartıyla elektrik faturası ödeme için internetten sıklıkla yararlanılmaktadır. Bu amaçla yapılması gereken işlem, tüketicinin TC kimlik numarası ile elektrik faturası üzerinde bulunan abone numarasının sisteme girilmesi ve borç sorgulama işleminin yapılmasıdır. Daha sonra borcun ödenmesi için kredi kartı bilgilerinin sisteme girişi yapılır ve ödeme işlemi tamamlanır. Bütün bu işlemler için elektrik alınan firmanın resmi web sitesine girildikten sonra verilen komutlara uymak yeterlidir.Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme İçin Komisyon AlınmasıKredi kartıyla elektrik faturası ödemek isteyen tüketicilerin bazı kanallar ile ödeme yapıldığında komisyon kesildiğini bilmesinde yarar vardır. Komisyon tutarı işlem yapılan merkezler tarafından işlem ücreti olarak da adlandırılabilir.Bu durumda yapılan uygulama her kuruma göre değişiklik gösterse de, genel olarak uygulanan kurallar şunlardır:
 • Elektrik faturası, kredi kartından otomatik ödeme talimatı ile tahsil edildiği takdirde ödeme nedeni ile herhangi bir komisyon alınmaz.

 • Otomatik ödeme talimatlarının hiç birisinde komisyon alınmaz.

 • Kredi kartıyla ya da otomatik ödeme talimatı olmaksızın banka hesabından ödeme yapılması halinde toplam elektrik faturasının % 1 ila %2’si arasında komisyon ya da işlem ücreti alınmaktadır.Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme İçin Otomatik Ödeme Talimatı VerilmesiKredi kartı kullanan tüketiciler kartlarını aldıkları bankalara   her ay faturalarının düzenli olarak ödenmesi için otomatik ödeme talimatı verebilirler. Böylece her ay gelen elektrik faturası hiçbir gecikme söz konusu olmadan tam zamanında kredi kartından tahsil edilir. Kredi kartına ait son ödeme tarihinde tüketiciler bu tutarı bankaya ödemekle yükümlüdür. Bu işlem için bankalar işlem ücreti almıyorlar.Kredi kartı otomatik ödeme talimatı vermek çok kolaydır. Bu işlem için otomatik ödeme talimatı vermek isteyen vatandaş ilgili banka şubesine giderek, internet bankacılığını kullanarak, mobil bankacılık hizmetini kullanarak ya da ilgili bankaların ATM’leri üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirler. Otomatik ödeme talimatı vermek ücretsizdir.Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme İçin Otomatik Ödeme Talimatı İptaliKredi kartıyla elektrik faturasının ödenmesinde otomatik ödeme talimatının iptal edilmesi istendiği durumlarda başvurulması gereken kanallar şunlardır:
 • İlgili banka şubelerine şahsen gidilmesi,

 • İlgini bankanın internet banka şubesi üzerinden,

 • İlgili bankanın mobil şubesi üzerinden,

 • İlgili bankanın ATM’leri kullanılarak otomatik ödeme talimatı iptal edilebilir.Bu işlem için herhangi bir belge imzalanması ya da sözleşme onaylanması gibi işlemlere gerek yoktur. Kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemi için yapılabilecek güncel uygulamalar bunlardır.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@