Kredi Kartı İle SGK Ödemesi Nasıl Yapılır? E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı İle SGK Ödeme

Kredi kartıyla SGK ödemeleri yapılabiliyor. Bu haberimizde sizlere Kredi kartı ya da banka kartı bilgileri ile SGK ödeme işlemleri hakkındaki güncel bilgileri aktaracağız.

Önemli Başlıklar 10.11.2019 - 09:36 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Kredi kartıyla SGK ödemeleri yapılabiliyor. Bu haberimizde sizlere Kredi kartı ya da banka kartı bilgileri ile SGK ödeme işlemleri hakkındaki güncel bilgileri aktaracağız.

SGK ile Bankalararası Kart Merkezi (BKM) arasında bir anlaşma yapılmıştır. Yapılan anlaşma uyarınca 2011 yılından bu yana SGK ödeme işlemlerinin banka kartı ya da kredi kartı ile ödenmesi kabul edilmiştir.Bu kapsama 4A/ 4B prim ödemeleri de dahildir. Yine bu yapılan anlaşmaya göre kredi kartı ya da banka kartı ile hem SGK resmi sitesi üzerinden, hem de bankaların internet şubelerinden SGK ödemeleri yapılabiliyor.Bazı bankaların kredi kartları SGK ödemelerinde taksit de yapabiliyor.SGK Ödeme İçin Kredi Kartı Kullanabilecek KişilerSGK ödemesi işverenin yükümlülüğündedir. Kredi kartı ya da banka kartı kullanarak SGK ödemesi yapmak isteyen işveren, kendisine ait 26 basamaklı işveren sicil numarası bilgisini sisteme girmek zorundadır.Çalışan kişi SGK ödemesini kendisi yatırmak durumunda ise, o zaman bu 26 basamaklı sicil numarasının girişine gerek duyulmaz.E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı İle SGK ÖdemeSGK ödemesini e-devlet sitesinden kredi kartı ile yapmak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:•    İlk önce https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sitesine giriş yapılır.

•    Ekranda açılan sayfada kimlik doğrulaması için TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi girişi yapılır.( E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesine gidilerek 2 TL ödeme karşılığında alınabilir.)

•    Daha sonra ise ‘’Hizmetler’’ menüsü seçilir.

•    Bu menünün altından ‘’ Sosyal Güvenlik Kurumu’’ yazısına tıklanır.

•    Bu başlık altında bulunan ‘’Kredi Kartı İle Öde’’ seçeneği seçilir.

•    Kredi kartı ya da banka kartı bilgileri girişi yapılarak SGK ödeme işlemi tamamlanır.Bankalar Üzerinden Kredi Kartı İle SGK ÖdemeSGK ödemesini bankalardan kredi kartı ile yapmak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:•    Öncelikle bankaların internet bankacılığı şubesine giriş yapılır.

•    Bu işlem için gerekli bilgi, primi ödenecek kişiye ait sicil numarasıdır.

•    İnternet şubesine giriş yapıldıktan sonra ‘’Ödemeler’’ seçeneği işaretlenir.

•    Bu seçenekten sonra bankanın internet şubesi yönlendirmeleri takip edilerek kredi kartı bilgileri girişi yapılır ve ödeme işlemi tamamlanır.Bu yöntemin dışında SGK ödemeleri için bankaya otomatik ödeme talimatı da verilebilir. Böylece SGK primleri tam zamanında otomatik olarak ödenir.Kredi Kartı İle SGK Ödemesinde Taksit Yapan BankalarKredi kartı ile SGK ödemesinde taksit uygulayan bankalar vardır. Bu bankalar şunlardır:•    Halkbank Paraf Kart ile yapılan SGK ödemelerinde 3 taksit uyguluyor. Halkbank paraf SGK ödemeleri için işlem ücreti olarak, SGK’ya ödenen miktarın %0.95’i kadarını alıyor.

•    Vakıfbank Worldcard SGK ödemelerinde 2 taksit uyguluyor. Vakıfbank ücretsiz taksitlendirme yapıyor. Akbank Axess ve QNB Finansbank Cardfinans SGK ödemelerinde otomatik ödeme talimatı kabul ediyorlar.Akbank Axess tarafından SGK ödemelerinden alınan işlem ücreti tutarları şunlardır: •    SGK ödemesi için Akbank Axess tarafından alınan işlem ücreti, ödeme yapılan miktar 500 TL’den az ise %1.5, 500 TL’den fazla ise % 2 oranında oluyor.

•    Eğer SGK ödemesi için Akbank Axess üzerinden düzenli ödeme talimatı verilirse, bu durumda alınan işlem ücreti 500 TL’nin altındaki ödemeler için % 1.3, 500 TL’nin üzerindeki ödemeler için ise % 1.6 olarak belirleniyor.Kredi Kartı İle Yapılabilen Diğer Vergi ÖdemeleriSGK ödemesinden başka vergiler de kredi kartı ya da banka kartı le ödenebiliyor. Kredi kartı ya da banka kartı ile devlete ödenebilen diğer vergiler şunlardır:•    Motorlu Taşıtlar Vergisi,

•    Emlak Vergisidir.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@