Kredi Kartı İle Tapu Harcı Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu harcı vatandaşlara kolaylık sağlaması açısından kredi kartı ile yapılabilir. Taşınmaz mal alım ve satım işlemlerinde satış bedeli üzerinden belli bir oranda devlete ödenen tutara tapu harcı denir. Kredi kartı ile tapu harcı ödeme işleminde banka tarafından komisyon alınmaz.Kredi Kartı İle Tapu Harcı Ödeme İşlemleri hakkında en detaylı ve resmi bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

EMLAK HABERLERİ 15.01.2020 - 10:18 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Tapu harcı vatandaşlara kolaylık sağlaması açısından kredi kartı ile yapılabilir. Taşınmaz mal alım ve satım işlemlerinde satış bedeli üzerinden belli bir oranda devlete ödenen tutara tapu harcı denir. Kredi kartı ile tapu harcı ödeme işleminde banka tarafından komisyon alınmaz.Kredi Kartı İle Tapu Harcı Ödeme İşlemleri hakkında en detaylı ve resmi bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Tapu harcı vatandaşlara kolaylık sağlaması açısından kredi kartı ile yapılabilir. Taşınmaz mal alım ve satım işlemlerinde satış bedeli üzerinden belli bir oranda devlete ödenen tutara tapu harcı denir. Kredi kartı ile tapu harcı ödeme işleminde banka tarafından komisyon alınmaz.İnternetten Kredi Kartı İle Tapu Harcı ÖdemeKredi kartı ile tapu harcı ödeme işlemi internet üzerinden de yapılabilir. Bu amaçla kullanılan internet sitesi ‘’Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı bulunan İnteraktif Vergi Dairesi’’  internet sitesidir. .İnternetten Kredi Kartı İle Tapu Harcı Ödeme Basamaklarıİnternet yolu ile kredi kartı kullanarak tapu harcı ödeme için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • İlk önce ‘’ivd.giv.gov.tr’’ internet adresi üzerinden ‘’GİB İnteraktif Vergi Dairesi’’ resmi web sitesine giriş yapılır.

 • Tapu harcı ödeme işlemi yapmak isteyen kişinin kullanıcı adı ve şifresi var ise bu bilgiler yazılarak direk siteye giriş yapılır.

 • Kullanıcı adı ve şifresinin bilinmediği durumlarda ise sayfanın alt köşesinde sol tarafta yer alan ‘’ ‘’E-devlet şifresi ile giriş’’ yazısı üzerine tıklanır. Bu yöntemle sisteme giriş yapılır. E-devlEt şifresi PTT şubelerinden 2 TL ödeme karşılığında alınabilir.

 • Daha sonra sayfada bulunan ‘’Hızlı İşlemler’’ menüsüne tıklanır.

 • ‘’Hızlı İşlemler’’ menüsünden  ‘’Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme ‘’ yazısı seçilir.

 •  Ekranda açılan sayfa üzerinden ‘’Tapu Harcı Ödeme’’ seçeneği seçilmelidir.

 • ‘’Tapu Harcı Ödeme’’ başlığı altından istenen bilgilerin girişi yapılır. Bu aşamada istenen bilgiler şunlardır:

  • Ödeme yapmak isteyen kişinin TC kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası,

  • Ödeme yapmak isteyen kişinin e-tahsilat seri numarasıdır. • Bu bilgilerin sisteme girişi yapıldıktan sonra ekranda görünen ödeme sayfasından kredi kartı bilgileri girişi yapılır ve kredi kartı ile tapu harcı ödeme işlemi tamamlanır.

İnternetten Kredi Kartı İle Tapu Harcı Ödeme Danışmaİnternetten kredi kartıyla tapu harcı ödeme sırasında bir problem yaşanması halinde ya da konu ile ilgili herhangi bir bilgi alınması istendiği hallerde telefon ile de arama yapılabilir. Arama yapılacak telefon numarası 189 Vergi İletişim Merkezidir.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden Kredi Kartı İle Tapu Harcı ÖdemeKredi kartı ile tapu harcı ödeme işlemi Tapu ve Kadastro Müdürlüğü internet sitesi üzerinden yapılabilir. Bu amaçla izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • İlk önce ‘’Tapu ve Kadastro Müdürlüğü e-tahsilat’’ sayfası üzerine tıklanır.

 • Daha sonra ekranda açılan sayfada ‘’Harç Tahsilatı’’ başlığı seçilir.

 • Ekranda açılan pencereden ‘’Gelir İdaresi Başkanlığı/ Tapu kadastro Harcı Sorgulama ve Ödeme’’ başlığı altında yer alan ‘’E-Tahsilat Seri Numarası’’ bilgisi yazılır.

 • En altta bulunan ‘’Sorgula’’ butonuna basılarak yatırılması gereken tapu harcı tutarı öğrenilir.

 • Daha sonra sitedeki yönlendirmeler uyarınca, kredi kartı bilgileri girilerek kredi kartı ile tapu harcı ödeme işlemi yapılır.E-Tahsilat Seri NumarasıE-Tahsilat seri numarası tapu işlemleri yapıldığı sırada, Tapu Müdürlüğü tarafından ilgili kişilere verilen 12 ya da 13 basamaklı bir numaradır.Kredi Kartı İle Tapu Harcı ÖdemeKredi kartıyla tapu harcı ödeme işlemi Maliye bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bulunan bankaların şubelerinden, ATM’lerinden ya da Görüntülü İşlem Merkezi’nden tahakkuk ve tahsil edilebilir. Vekalet yolu ile ödeme yaptıran ilgili gerçek ya da tüzel ilgili taraflar, tapu harcının ödenip ödenmediğini yine aynı kanallardan internet üzerinden sorgulayabilirler.Ayrıca e-devlet sitesi üzerinden de ilgili yönlendirmeler takip edilerek kredi kartı ile tapu harcıödeme işlemi gerçekleştirilebilir.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@