Kredi Kartı Kullanan Milyonlar! Ekstreye Yansımışsa Bile İade Ediliyor

Kredi kartı kullananlar farkında olmadan kredi aidat ücreti ödemiş olabilirler. Ancak bankalar bu paraları geri iade ediyorlar. İşte kredi kullananların bilmeleri gerekenler.

Finans 29.10.2021 - 17:16 29.10.2021 - 17:19 Mustafa KARAGÖZ

Kredi kartı kullanan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Öyle ki pandemi sürecinde hem kredi kartı kullananların sayısı arttı hemde kullanım oranları yükseldi. Kredi kartı kullanımlarında ise vatandaşların gözlerinden kaçabilen bazı detaylar bulunuyor. 

EKSTRELERİNİZİ KONTROL EDİN VE HEMEN BANKAYLA İLETİŞİME GEÇİN

Kredi kartı kullanımlarında ilk bilinmesi gereken detay, bankaların kredi kartları ücretli olabilir. Ancak her banka ücretsiz kredi kartı sunmak zorunda. Bu kapsamda birçok vatandaş bu hakkı bilmeden kredi kartları için ücret ödüyorlar. Eksterlere gözden kaçan detaylardan biri olan kredi kartı ekstreleri son zamların ardından yıllık 250 TL'ye kadar yükselmiş durumda. 

Eğer kredi kartı kullanım sözleşmesinde yer almıyorsa kredi kartı kullanım ücreti geri iade edilir. Birçok banka otomatik olarak müşterilerine kredi kartı ücretini doğrudan fatura eder. Ancak kullanım haklarını bilen müşteriler bu kartların iadesi için talep oluşturabilirler. 

Kredi Kartı Ücretini Geri Almak için

Ücretsiz kredi kartı sunmak zorunda olan bankalar, müşterilerinden otomatik kesilen ödemeleri geri iade edebilirler. Bunun için müşterilerin başvuruda bulunması gerekiyor. Kredi kartı ücretini geri almak isteyenler ilk olarak bankalarla iletişime geçecekler. 

Müşteri hizmetleri yada Mail yoluyla iletişim kurulabilir. Kredi kartı kullanımlarına dair kendisinden ücret kesildiğini ifade edecek olan müşteriler geri iade talep edecekler. Bankaların çoğu iade talebine olumlu yanıt verir. Ancak bazı durumlarda iade talebi onaylanmaz. 

Bu durumda bankaya ücretsiz olan kredi kartı kullanımı yapılmak istendiği bildirilebilir. Ayrıca kesilen ücret için Tüketici Hakem Heyeti üzerinden ikinci bir başvuru yapılır. Tüketici Hakem Heyetine gidecek müşteriler kendilerinden kesilen ücretler için iade talebi oluşturabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@