Kredi Kartı Kullanıcıları Dikkat! Resmi Gazete Kararıyla Faizler Değişti

Kredi kartı kullanımlarında uygulanan faiz oranlarında değişikliğe gidildi. Şubat 2022 döneminde kredi kartı kullananlar için uygulanacak azami faiz oranı açıkladı.

Finans 29.01.2022 - 10:36 29.01.2022 - 10:36 Mustafa Karagöz

29 Ocak tarihli Resmi Gazete'de Merkez Bankası'nın kredi kartı yönetmeliğine ilişkin karar yer aldı. "Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2022/4)" başlığıyla yayımlanan kararda Şubat 2022 ve yıl geneli için kredi kartı faizlerinde uygulanacak sınır belirlendi. 

KREDİ KARTI FAİZLERİ DEĞİŞTİ

Resmi Gazete kararı ve Merkez Bankası'nın tebliği ile referans faizin hesaplama yöntemi değişikliği yanı sıra Şubat ayında geçerli olmak üzere, bu tanıma bağlı olmaksızın bankaların kredi kartlarına uygulayabilecekleri azami faiz oranı yüzde 1.80 olarak sabitlendi. 

Referans Faiz Yüzde 1.25 Olarak Açıklandı

Tebliğde ayrıca Şubat ayında geçerli referans faiz yüzde 1.25 oldu. Bu oran Merkez Bankası'nın ilan ettiği referans oranın 55 baz puan üzerinde belirleniyor.

İlgili Resmi Gazete Kararı

kredi kartı azami faiz şubat 2022

DÜZENLEME FARKI

Eski düzenlemede referans oran, bankaların 32-45 gün vadeli TL hesaplarında uyguladıkları faizin ağırlıklı ortalaması olarak hesaplanıyordu. Yeni düzenleme ise referans oran, bankaların 32-45 gün vadeli TL hesaplarında uyguladıkları faizin ağırlıklı ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Ayrıca bulunan oranlar aşağı ya da yukarı yönlü yüzde 5'ten fazla değişmesi halinde ise yenileniyor. 

Eski Düzenlemede Hesap Formülü

* Referans oran: 32-45 gün vadeli olarak açılan Türk lirası cinsi tüm mevduat türlerine bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan, en son ilan edilen referans orandan aşağı ya da yukarı yönde yüzde beşten fazla değişmesi halinde güncellenen ve Merkez Bankasınca her ayın sondan beşinci iş günü ilan edilen oranı

Yeni Düzenlemede Hesap Formülü

*  Referans oran: 32-45 gün vadeli olarak açılan Türk lirası cinsi tüm mevduat türlerine bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan oran ile Merkez Bankasınca belirlenen politika faizinin yüzde on artırılması ile hesaplanan oran arasından düşük olan dikkate alınarak hesaplanan ve en son ilan edilen orandan aşağı ya da yukarı yönde yüzde beşten fazla değişmesi halinde güncellenerek Merkez Bankasınca her ayın sondan beşinci iş günü ilan edilen oranı

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@