Kredi kartıyla kurban alınır mı? İstanbul Müftüsü Maşalı’dan çok konuşulacak açıklama!

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı, kredi kartı ile kurban kesmek isteyen vatandaşların sorusuna cevap olacak bir açıklama yaptı.

GÜNDEM 02.08.2019 - 00:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı, kredi kartı ile kurban kesmek isteyen vatandaşların sorusuna cevap olacak bir açıklama yaptı. Vatandaşların kredi kartıyla kurban kesilir mi? Sorusuna müftü Maşalı ilginç bir şekilde cevap verdi. Peki, kredi kartıyla kurban kesilir mi? Kredi kartıyla kurban alınır mı?

Kurban Bayramı Müslümanlar için çok önemli bir ibadettir. Müslümanlar Kurban Bayramı’nda kurban kesmek için durumları olmasa da kurban ibadetini yerine getirmeye çalışıyor. Maddi durumu olmayan vatandaşlar kurban keserken kredi kartının taksitlendirmesinden faydalanarak kurban ibadetini yerine getirmeye çalışıyor fakat kredi kartı kullananlar için kurban ibadetine faiz bulaşmış oluyor. Vatandaşlar da merakla Kredi kartıyla kurban alınır mı? Kredi kartıyla kurban kesilir mi? sorusunun cevabını arıyor. İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı da vatandaşların bu sorularına cevap niteliğinde bir açıklama yaptı.FAİZE YOL AÇMADIĞI SÜRECE KESİLEBİLİR!İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı da kurban ibadetini yerine getirmek isteyen kredi kartı kullanıcıları için, ''Faize yol açmadığı sürece kredi kartıyla kurban kesilebilir. Kurbanı inşallah makbul olur. Yani tek çekimle herhangi bir faiz oluşmuyor ve bir defada parayı faize bulaşmadan ödüyorsanız sorun yok." İfadelerini kullandı.GÜNAHA GİRMİŞ OLURSUNUZ''Temel ihtiyaçlarını karşılamış, bunun ötesinde kenarda 80 gram altın maddi imkanı bulunan kişiler kurban kesmeli. Hanefi mezhebine göre bu vaciptir. Diğer mezheplere göre de sünnet olarak değerlendirilmiştir.'' Açıklaması yapan Maşalı İslam dininin faizi yasakladığını ve haram kıldığını aktararak, ''Eğer faiz oluşuyorsa kredi kartıyla kurban kesmek doğru bir yaklaşım değil. Faizli işleme hangi vesileyle girerseniz girin, günaha girmiş olursunuz. Faize yol açmadığı sürece kredi kartıyla kurban kesilebilir. Kurbanı inşallah makbul olur. Yani tek çekimle herhangi bir faiz oluşmuyor ve bir defada parayı faize bulaşmadan ödüyorsanız sorun yok. Ama ödeyemezseniz ve faize girerse orada günaha yol açar.'' Dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@