Kredi Notuna Göre Ev / Ofis / İşyeri Kiralama Dönemi Başlıyor

Bankalar tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Ev sahipleri bundan sonra kredi notuna göre kiracı seçecek!

Kredi Notuna Göre Ev / Ofis / İşyeri Kiralama Dönemi Başlıyor

Bankalar tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Ev sahipleri bundan sonra kredi notuna göre kiracı seçecek!

Kredi Notu Yüksek Olan Düşük Kira Ödeyecek!İlk kurulduğu dönemde sadece bankaların kredi başvuru sürecini değerlendirmek için kullandığı findeks kredi notu sistemi her geçen gün daha farklı amaçlarla kullanılmaya devam ediyor. Araba kiralama şirketlerinin ardından ev, ofis ve işyeri kiralamaları içinde taşınmaz sahipleri kredi notu skorunu dikkate alacak.Yüksek kredi notu ortalaması olan kişiler güvenilir olarak kabul edildikleri için daha düşük kira bedeli ile kiralama hakkından yararlanabilecek. Düşük kredi notu ortalaması olan kişiler ise riskli gruba dahil oldukları için ev ya da işyeri kiralamaları artık daha zor olacak. Ev sahipleri bu sayede daha kolay bir şekilde güvenilir kiracı bulabilecek, yüksek kredi notu ortalaması olan kişiler rahatlıkla ucuz ev kiralayabilecek.Findeks Kredi Notu Sistemi Nedir?Türkiye'nin en güçlü bankaları tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilen Findeks kredi notu sistemi bankalardan kredili ürün kullanan kişilerin bu ürünleri ödeme performansları ve düzenlerine göre hesaplanan ortalamalarıdır. Düzenli olarak bankacılık ürünlerini kullanan ve bu ürünleri düzenli olarak ödeyen kişilerin not ortalamaları yükselirken, kredi borcumu ödeyemiyorum diyen ya da kredi kartı borcunu geç ödeyen kişilerin kredi puanı düşürülmektedir.Yani borcunu düzenli ödeyen kişilerin kredi notu puanları yükselirken borcunu ödemekte zorlanan kişiler bankalar tarafından "güvenilemez" olarak kabul edilerek not ortalamaları düşürülmektedir. Sistemin ana amacı yüksek kredi notu ortalaması seviyesine çıkmak isteyen kişilerin kredi borcu ve kredi kartı borcu ödemelerini düzenli yapmalarını sağlamaktır. Yeni sistemde ev sahibi ya da işyeri sahibi kiralama talebinde bulunan kişiye ait Findeks risk raporu verilerine ulaşabilecek ve bu sayede kiracı adayının güvenirliğinden emin olacak.Emlak365.com