Kredi ve Mevduat Faizleri Açılış Depremi Yaşadı, Vatandaş Dolara, Altına Bakarken Asıl Bombayı Bankalar Faizde Patlattı

Dolar ve altın fiyatları konuşulurken asıl hareketlilik bankaların faiz oranları rakamlarında yaşandı. Bankalar güncelleme yaparak kredi faizleri ve 32 günlük vadeli mevduat faiz oranlarını değiştirdi

Finans 20.12.2021 - 07:53 20.12.2021 - 07:53 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından başlatılan faiz indirimi dolar kuru ve altın fiyatlarında yükselişe neden olmuştu. İlk olarak Eylül ayında 100 baz puan faiz indirimi ile başlayan faiz indirimi ile dolar kurunda sert dalgalanmalar yaşanmıştı. 

Eylül ayına 8,30 TL seviyesinde başlayan dolar kuru Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Ekonomik Kurtuluş Savaşı açıklamaları sonrasında büyük bir hızla yükselirken Perşembe günü TCMB tarafından yapılan son faiz indirimi sonrasında Cuma günü 17.25 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu kırmıştı. 

DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARINDA YAŞANAN YÜKSELİŞ KREDİ FAİZLERİNE YANSIDI! 

Merkez Bankası tarafından Eylül ayında 100 baz puan olarak başlayan faiz indirimi Ekim ayında 200 baz puan, Kasım ayında 100 baz puan ve Aralık ayında da 100 baz puan olmak üzere toplamda 500 baz puana ulaşırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından uygulanan politika faiz oranı rakamı da yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekilmiş oldu. 

merkez bankası politika faiz oranı

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANINI DÜŞÜRDÜ, BANKALAR KREDİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! 

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri  dolar kuru ve altın fiyatlarında yükselişe neden olurken ne yazık ki bankaların kredi faiz oranlarına da olumsuz yansıdı. Herkes Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerinin bankaların kredi faiz oranlarına nasıl yansıyacağını merak ederken Pazartesi günü haftanın ilk işlem gününde açılış sancılı gerçekleşti. 

Pek çok banka özellikle de yoğun talep olması nedeni ile ihtiyaç kredisi faiz oranları rakamlarında yükselişe gitti. Finans uzmanları bankaların kredi faiz oranlarını düşürmek için sadece politika faiz oranında indirimin yeterli olmayacağını, güven ve istikrarın da şart olduğunu belirterek yaşanan yükselişi normal karşıladı. 

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ HANGİ BANKADA, EN DÜŞÜK KONUT VE İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

En uygun konut kredisi veren bankalar sıfır konut kredisi paketinde yüzde 1,20 ve ikinci el konut kredisi paketinde ise yüzde 1,29 oranını uygulayan kamu bankaları oldu. Özel bankalarda ise en  düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,50 seviyesine fırladı. En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı ise ne yazık ki yapılan güncellemelerin ardından 1.59 seviyesine fırladı. N Kolay ihtiyaç kredisi en uygun kredi kampanyası olurken ING Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı rakamını yüzde 1,87 seviyesine, İş Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1,75 seviyesine çekildi. Pek çok bankanın kredi faiz oranı yüzde 2 bandının üzerinde yer aldı. 

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA?

Vadeli mevduat faizi oranlarında ise kredi faizlerinin tam tersine sert bir düşüş yaşandı. Merkez Bankası'ndan düşük faizle borç alan bankalar mevduat faizlerini düşürürken en yüksek faiz veren banka Alternatif Bank VOV Hesap olurken en yüksek faiz oranı ise yüzde 17,25 seviyesine çekildi. 100 bin liranın bir aylık faiz getirisi ise 1.437 TL seviyesine geriledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@