Kredilerde Yeni Dönem Geliyor! Bakan Elvan Açıkladı: Artık Herkes Kredi Çekemeyecek, Kredi İle Altın, Dolar Alamayacak!

Banka kredileri için yeni döneme giriliyor! İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi paketlerinin yanı sıra esnaf ve KOBİ kredileri de sıkı denetlenecek, her önüne gelen kredi çekemeyecek!

Kredilerde Yeni Dönem Geliyor! Bakan Elvan Açıkladı: Artık Herkes Kredi Çekemeyecek, Kredi İle Altın, Dolar Alamayacak!

Bankacılık ve finans sektöründe yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken düşük faizli destek kredileri ile nedeniyle 2020 senesinde yaşanan enflasyondaki yükselişin ardından Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılmıştı.

Yükselen dolar kuru, altın fiyatları ve enflasyonu yenmek için atılan adımlar bankaların faiz oranlarında büyük bir hızla yükselişe neden olmuş, bankaların ucuz kredi muslukları büyük bir hızla kapatılmıştı. Yaşanan süreçte bankaların ihtiyaç, taşıt ve ve konut kredisi faiz oranlarında baş döndüren bir yükseliş yaşanmıştı.

BANKACILIK SEKTÖRÜNDE KREDİLERDE YENİ DÖNEME GİRİLİYOR! ARTIK HER ÖNÜNE GELEN KREDİ ÇEKEMEYEK

AK Parti MKYK toplantısında milletvekilleri ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan bankacılık sektöründe büyük değişimlerin sinyalini verdi. Özel bir sunum gerçekleştiren Bakan Elvan ekonomik göstergelerde düzenlenme ve dengelenme yaşandığını belirterek ciddi bir toparlanma yaşandığını dile getirdi.

Banka kredileri hakkında da bilgi veren Bakan Elvan "Türkiye'de şu anda bireysel kredilerde ciddi bir artış var. Kurumsal kredilerde ise promlem yok. Ödemelerinde sıkıntı söz konusu değil. Bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var.

Bu konuda bazı tedbirler aldık ama yeni tedbirler de gündeme gelecek. Bankalardan, bireysel kredilerin özenle takip edilmesini istedik. Ayrıca kurumsal olarak alınan kredilerin, yani bir yatırım projesi için alınan teşvik kredilerinin, gerçekte bu proje için kullanıp kullanılmadığı konusunda yeni bir prosedür oluşturacağız. Takibi yapılacak. Yeni kredi verilirken gerçek anlamda yatırım için kullanılıp kullanılmadığı dikkate alınacak. Alınan krediye konu olan yatırımın gerçekleşme durumuna bakılacak" diyerek kredilerde yeni döneme geçiş yapılacağını ilan etti.

bakan elvan kredi açıklaması

KREDİ ÇEKEREK DÖVİZ VE ALTIN ALMAK TARİHE KARIŞACAK!

Yapılacak olan yeni düzenmeden sonra son dönemin popüler yatırım yöntemi olan kredi çekerek altın ve dolar yatırımı yapmak yöntemi de tarihe karışacak. Çekilen kredilerin nereye gitti, çekilme amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı konusunda tüm incelemeler yapılacak.

Hatırlanacağı üzere kamu bankaları tarafından 2020 senesinde verilen ucuz destek kredilerini bir bölümü dolar ve altın yatırımına kaymış, bu nedenle hem dolar kurunda, hem altın fiyatlarında hem de enflasyon rakamlarında çok ciddi bir yükseliş yaşanmıştı.