Krediyle arsa yatırımı yapmak! Avantajları, dezavantajları neler?

Toprak yatırımına olan ilginin artması nedeniyle birikimi olmayanlar kredili arsa alımlarını araştırmaya başladılar. Peki krediyle arsa yatırımı yapmak avantajlı mı, dezavantajlı mı? Haberimizde....

Emlak Haberleri 22.06.2022 - 18:14 22.06.2022 - 18:14 Mustafa Karagöz

Para piyasalarında yaşanan hareketli süreç toprak yatırımlarına olan ilginin artmasına neden oldu. Özellikle konut fiyatlarında yaşanan artış ile birlikte toprak yatırımlarının değeri arttı. Yerleşim alanları içerisinde olan, yerleşim yerlerine yakın olan alanlarda bulunan arsa ve araziler yaz döneminde oldukça revaçta. Bu dönemde arsa yatırımı yapmak isteyenler ise yükselen fiyatlar üzerinden alım yapacaklar. 

ARSA KREDİSİ KULLANARAK YATIRIM YAPMAK

Yükselen fiyatlar ile birlikte bankalardan ihtiyaç kredisi veya arsa alımlarına özel kredi kullanımları çoğaldı. Özellikle fiyat olarak uygun olan arsalar için vatandaşlar hemen harekete geçiyorlar. Büyükşehirlerde bu durumda olan arsalar ise anında satılıyor. Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Bursa gibi konut ihtiyacının çok yüksek olduğu illerde arsalar çok hızlı şekilde satılabiliyor. 

Bu kapsamda birikimi olanlar önlerine çıkan fırsatları değerlendirmek istiyolar. Nakit tek seferde ödeme yapamayanlar ise bankaların yolunu tutuyorlar. 

Birçok banka ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirdiği arsa kredisi başvurularını 36 ay vade ile onaylanıyor. Ancak arsa alımlarına özel kredi veren bankalarda bulunuyor. Bu bankaların başında Şekerbank geliyor. Şekerbank birçok bankadan farklı olarak 120 ay vade ile kredi veriyor. Bunun dışında kamu bankalarının bazılarından 60 ay vade ile konut kredisi veriyorlar. Katılım bankalarının da 60 ay ve 84 ay vadeli konut finansmanı bulunuyor. 

KREDİYLE ARSA ALMAK AVANTAJLI MI, DEZAVANTAJLI MI?

Krediyle arsa alacaklar için en önemli detay faiz oranları. Haziran 2022 döneminde arsa kredileri için açıklanan faiz oranları çok yüksek seviyelerde yer alıyor. Bu dönemde krediyle arsa alımlarında yüksek maliyet oranları, düşük fiyat avantajını tamamen kaybedebiliyor. Vatandaşlar düşük faiz oranlarıyla kredi kullanarak arsa almaları durumunda ise büyük avantajlar elde edebilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@