Kripto Para Birimleri Paraşütsüz Düştü, ABD Enflasyonu Bitcoin'i Vurdu!

Amerika'da açıklanan rekor enflasyon verisi sonrasında kripto para piyasalarında yaşanan büyük kayıp tüm hızı ile devam ediyor. Bitcoin başta olmak üzere Ethereum, Dogecoin, Cardano, Solana düştü.

Finans 13.06.2022 - 07:00 13.06.2022 - 07:18 Gülcan Özer

Kripto para birimlerinde yeni satış dalgası fiyatları dibin dibine çekti! Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimlerinde sert düşüşler yaşanırken Amerika'da açıklanan enflasyon verisi sonrasında kayıplar daha da hızlandı. 2021 yıl sonunda başlanan dalgalanma 2022 yılında kripto para yatırımcıları için büyük bir kabusa dönüştü. 

ABD Merkez Bankası FED tarafından uygulanan sert faiz artırımı ve parasal sıkılaşma politikasına rağmen enflasyon rakamlarında ki yükselişin sürmesi ve son 40 senenin rekorunu kırması üzerine piyasalar sallanmıştı. Amerika'da enflasyonu düşürmek için daha büyük faiz artırımı yapılabileceği ve parasal sıkılaşmanın daha da sertleşeceği endişesi bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerini düşürdü. 

KRİPTO PARA BİRİMLERİ BİTCOİN, ETHEREUM, ADA, SOL NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR?

Kripto paralarda bir süredir riskli yatırım araçlarına olan ilginin azalması ve piyasadaki risk iştihanın azalması ile başlayan düşüş ABD enflasyon verisi sonrasında yerini büyük bir çöküşe bıraktı. Amerika'da yükselen enflasyon nedeni ile FED'in artık daha saldırgan bir parasal sıkılaşma politikası izleyecek olma beklentisi ile piyasalar sallandı. 

bitcoin 13 haziran

BİTCOİN KAÇ DOLAR OLDU, BUGÜN NE KADAR?

Yaşanan düşüşten en fazla etkilenen kripto para birimi Bitcoin olarak öne çıktı. Dünyanın en fazla işlem hacmine sahip olan ve en büyük kripto para birimi olarak kabul edilen Bitcoin'in fiyatı yaşanan düşüşü ardından yeniden 25 bin dolar bandına çekildi. Bitcoin an itibari ile 25 bin 490,50 dolar seviyesinden güne başladı. 

ethereum-5

ETHEREUM BUGÜN KAÇ DOLAR, NE KADAR?

Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi Ethereum da değer kaybı yaşadı. Sert düşüşün ardından 1 ETH 1.349,18 dolar seviyesine kadar düştü. 

cardona kaç dolar

CARDANO DÜŞTÜ MÜ, 1 ADA KAÇ DOLAR OLDU?

Düşüş yaşayan kripto para birimleri arasında yatırımcıların gözdesi Cardano da yer aldı. Düşüşün ardından 1 ADA 0,47 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Son dönemde riskli varlıklarla korelasyonu artan kripto paralar ABD'de açıklanan enflasyon verisi sonrasında adeta büyük bir çöküş yaşamış, yatırımcıların büyük bir bölümü satışa geçerek çıkış pozisyonu almıştı. 

Bitcoin Dibin Dibini Gördü! BTC Neden Düştü, Düşüş Sürecek Mi?

Kripto Para Yatırımcıları İçin Yeni Fırsat Olabilir! Ünlü Borsa 20 Yeni Altcoini Listeleyeceğini Duyurdu!

Müge Anlı Arıyordu! Kayıp Gencin Ailesinin 27 Aracı ve 2 Milyon Liralık Evini Kripto Parada Batırdığı Çıktı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@