Kripto Para Piyasalarına ABD Şoku! Vergilendirme Gelişmesi İle Bitcoin Dibi Gördü!

ABD'de çıkarılması için hazırlıklar yapılan vergi yasası kripto para piyasalarında şok etkisi yarattı. Bitcoin çok hızlı değer kaybederken diğer kripto para birimleri de dibi gördü. 

Finans 23.11.2021 - 04:19 23.11.2021 - 04:19 Engin Uzunoğlu

ABD'de kripto para piyasalarını çok yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. ABD Kongresi'nde altyapı yasası ile alakalı detaylar da ortaya çıktı. Bu yasanın kripto para piyasalarını ne şekilde etkileyeceği öğrenilir öğrenilmez bu şok etkisi yarattı. Başta Bitcoin olmak üzere en çok işlem göre kripto para birimleri son 24 saat içerisinde ortalama yüzde 5 değer kaybetti.

KRİPTO PARA PİYASALARINDAN YILDA 2,8 MİLYAR DOLAR VERGİ ALINACAK 

ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz hafta 1 trilyon dolarlık ABD altyapı tasarısını onaylamıştı. O yasa tasarısında kripto para işlemlerinin vergilendirilmesinin kanuni zemini hazırlandı. Bu şekilde ABD hükümeti kripto para piyasalarından yılda 2,8 milyar dolar civarında bir vergi geliri elde edecek.

KÜÇÜK YATIRIMCILARIN KRİPTO PARA SATIN ALMALARI ENGELLENEBİLECEK

ABD hükümetinin kripto para piyasalarından almayı tasarladığı vergi miktarsal açıdan piayasa büyüklüğü göz önüne alındığında çok fazla yüksek bir miktarı ifade etmiyor. Ancak tasarının detaylarında kripto para piyasalarında küçük yatırımcıların yatırım yapmalarının engellenmesine dair detaylar bulunuyor. Bu da kripto para piyasalarında çok olumsuz sonuçlar bıraktı.

KRİPTO PARA PİYASALARI FİYAT ŞOKU YAŞADI

Meydana gelen gelişmeler kripto para piyasalarında fiyat şoku olarak yansıdı. Haberin yazıldığı saat itibariyle Bitcoin'in fiyatı 56.296 Dolar seviyesine kadar geriledi. Son 24 saat içerisinde Bitcoin'de kayıplar yüzde 5,62'ye ulaştı. Aynı şekilde son 24 saat içerisinde Ethereum da yüzde 6,51 oranında değer kaybedip 4.081 Dolara kadar düştü. Polkadot da ise kayıp daha büyük oldu. Yüzde 8,06 değer kaybeden Polkadot, 39,67 Dolar noktasına kadar geriledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@