Kripto Para Piyasası Tetikte! 190 Milyar Dolarlık Bitcoin Kayboldu!

Kripto para piyasasının lider para birimi olan Bitcoin ile dile getirilmeyen bir gerçek ortaya çıktı. 190 milyar dolar değerindeki Bitcoin'in kaybolduğu bildirildi. Peki bu Bitcoin'ler neden kayıp?

Finans 27.09.2021 - 04:00 27.09.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Kripto para piyasasının lide rpara birimi Bitcoin ile güncel olarak önemli gelişmeler yaşanırken ardındaki gerçekler de ortaya çıkmaya başladı. Bitcoin 50 Bin Dolar seviyesinin altında kalırken daha büyük bir sorun ile karşı karşıya kaldı. Çok büyük değerlere ulaşan kayıp Bitcoin'le rpiyasada ciddi bir sorun teşkil ediyorlar. 

190 MİLYAR DOLARLIK BİTCOİN KAYIP!

Herhangi bir hükümete veya bankaya dayanmayan ve kendi piyasasını oluşturan kripto para Bitcoin finans alanında ilkleri gerçekleştirdi. Ancak 2021 yılında kabuslar yaşayan Bitcoin'in bazı sorunları ortaya çıktı. Öncelikle şu anda dolaşımda olan Bitcoin'in yüzde 20'lik kısmının kaybolduğu belirlendi. Bugünkü hesaplamaya göre 3,76 milyon Bitcoin'e şu anda ulaşılamıyor. Şu anda kayıp olan Bitcoin'lerin piyasa değerinin ise 190 milyar dolar olduğu bildirildi. 

KAYIP OLAN BİTCOİN'LER NEREDE!

Kayıp olan Bitcoin'lerin nasıl kayboldukları ile alakalı olarak da ortaya bazı iddialar atıldı. Bu iddialara göre Bitcoin'in anonim yaratıcılarından olan Satoshi Nakamoto tarafından 1,1 milyon Bitcoin tutuluyor. Bu Bitcoin'lere Satoshi Nakamoto tarafından hiç dokunulmayacağı düşünülüyor. Ancak kayıp olan Bitcoin'ler sadece bununla açıklanamıyor.

ÖLÜ BİTCOİN'LER!

Yıllar içerisinde Bitcoin satın alan ama erişime dair bilgileri yakınları ile paylaşmadan vefat edenler  kayıp Bitcoin'lerin bir kısmına neden oldular. Bir daha kullanılamayacak olan bu Bitcoin'ler aslında varlar ama pratikte ölü Bitcoin olarak değerlendirilmekteler. 

ŞİFREYİ UNUTAN BİTCOİN'LERE BİR DAHA ULAŞAMIYOR

Kripto pararlar bir sistemle çalışmaktadırlar. Kripto anahtarlar ile kripto paralar yönetilmektedir. Bu paralara erişmenin bir başka yolu yoktur. Şifreyi unutanlar tüm bu varlıklarını kaybederler. Dünya genelinde şifresini unuttuğu için milyarlarca dolarlık Bitcoin'e bir daha ulaşılamıyor. Bu şekilde hikayeler sürekli gündeme geliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@