Kripto Para Piyasası Yere Çakıldı: Kazandıran Coinler Bu Kez Sıfır Çektirdi!

Kazakistan'da yaşanan iç karışıklık kripto para piyasasında düşüşe neden oldu. Coinler ve alt coinlerde yaşanan gerileme yatırımcıları zarara soktu. Bu sırada bazı alt coinler de yükselişe geçti.

Finans 07.01.2022 - 12:54 07.01.2022 - 12:55 Büşra Uluşen

Dünyada meydana gelen her olay önce toplumu sonra ekonomiyi etkilerken şimdi bir de kripto para piyasasını etkiliyor. Fed'in Mart ayında faiz artırımı yapma ihtimali, ülkelerin kripto paralara regülasyon çalışmalarını hızlandırırken, Çin'de kripto paranın yasaklanması, Kosova'nın kripto para madenciliğine yasaklar getirmesi piyasadaki dengeleri bozmuştu. 

Son günlerde Kazakistan'da yaşanan protesto eylemleri, ülkenin Rusya'dan yardım talep etmesiyle beraber kripto para piyasasını düşüşe geçirdi. 

Yaklaşık 2 ay önce yatırımcılarına servet kazandıran coinler ve alt coinler Ocak ayına gelindiğinde tepetaklak oldu. Kazakistan'ınn dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madencilik sahası olması ve bu sahada yaşanan iç karışıklıklar kripto para madenciliğini etkilerken piyasaları da tersine çevirdi. 

BİTCOİN DEĞERİNİ NEREDEYSE YARILADI

Kripto para biriminin başı olan Bitcoin, uzun süredir yatırımcılarına kazandırırken son günlerde listenin en altına geriledi. Kasım ayında 69 bin dolara yükselen Bitcoin, bir anda 41 bin dolara kadar geriledi. 

Bitcoin şu an saat 12:00 itibarıyla 42 bin dolar seviyesinden işlem görüyor.

etherium

Öte yandan yatırımcısı çok olan Etherium da yaşanan son gelişmelerden sonra 3 bin dolara ulaştı. Etherium saat 12:00 itibarıyla 3 bin 259 dolardan işlem görüyor. 

ŞAKA COİNLER DE PATLADI

Başta şaka coinleri olarak piyasaya sunulan Doge Coin yüzde 5 oranında düşüş yaşayarak 0.16 dolar, Shiba Inu ise yine aynı oranda düşerek 0.000413 dolardan alıcı buluyor. 

dogecoin

HANGİ COİNLER YÜKSELDİ?

Kripto para piyasasında düşüş devam ederken bazı alt coinlerde de yükseliş görüldü. KP3R, FARM, ATOM ve MANA alt coinleri yaklaşık yüzde 15'lik yükselişle yatırımcılarının yüzünü güldürüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@