Kripto Para Piyasasına Düzenleme! O Ülkede Kripto Para Yatırımcılarına Hapis Cezası Geliyor

Kripto para piyasasında ülkelerin yaptığı düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. Hindistan yeni kripto para piyasası kurallarına uymayanlar için büyük cezalar getireceğini açıkladı.

Finans 08.12.2021 - 01:05 08.12.2021 - 01:05 Elif İşçi

Kripto para sektörü her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Her ülke bu gelişim karşısında yeni önlemler ve düzenlemeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu ülkelerden birisi de Hindistan oldu. Kripto para piyasasını kontrol altına almak ve ülkede bu konuda yaşanan mağduriyetleri en az seviyeye getirmek için bir düzenleyici getirecek.

Kripto para piyasası hakkında yeni bir düzenleyici aramayı planladığı öğrenildi. Bu süreçte belirlenen kuralları ihlal eden kişiler için caydırıcı ve etkili cezalar da geliyor.

KURALLARI İHLAL EDENE HAPİS CEZASI GELİYOR

Kripto Para Piyasasına Düzenleme! O Ülkede Kripto Para Yatırımcılarına Hapis Cezası Geliyor2

Kripto para piyasasında getirilecek olan düzenlemelere karşı gelenler için de son derece etkili cezalar getirilmesine karar verildi. Bu süreçte ihlal suçu işleyenler için para cezası olarak 2.7 milyon dolar ödemelerine ya da ödeme gücü olmaması halinde 1.5 yıl hapis cezasına çarptırılmalarına karar verildi.

Kripto para sahipleri bu süreçte hükümete karşı mal beyanında bulunmaları gerekiyor. Aksi takdirde mal kaçırmış sayılacaklar. Yeni kurallar ise bu süreçte Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin devam ettiği meclis oturumunda kripto para piyasasının görüşüleceği belirtildi.

KÜÇÜK YATIRIMCILARIN KORUNMASI AMAÇLANIYOR

Ülke genelinde yapılacak olan bu düzenleme sonrasında aslında küçük yatırımcıların büyükler arasında yitip gitmesi engellenecek. Bu amaçla alınması muhtemel kararlardan birisi de kripto para yatırımları için belirlenecek bir minimum eşik olarak ifade edildi.

Analistler Hindistan tarafından verilen bu kararı değerlendirirken çok olumsuz yorumlar yapmadılar. Hatta alınan kararların hükümet olarak kripto paraların daha net olarak tanınabileceği ve böylece ülke olarak da sürecin ve çalışmaların benimsenmesi açısından son derece etkili olabileceği düşünülüyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@