Kripto Para Piyasasında Yeni Vurgun! Bu Sefer Dolandırıcıların Hedefi Farklı Oldu!

Geçtiğimiz günlerde Kayseri'de ortaya çıkan büyük kripto para vurgunu sonrasında aynı mağduriyet haberi Bursa'dan geldi. Bitrota mağdurları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Finans 07.12.2021 - 12:40 07.12.2021 - 12:41 Elif İşçi

Kripto para piyasası genelinde son dönemlerde dolandırıcılık faaliyetleri hız kazanmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Kayseri menşeili Bitrota isimli kripto para borsasında bir dolandırıcılık faaliyetleri gündeme gelmişti.

Yapılan incelemeler sonrasında kripto para borsasının başında olan iki kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Konu hakkında binlerce mağdurun olduğu ve mağdurlar arasında da ünlü ve bilindik isimlerin olduğu belirtilmişti. Şebekenin ciddi bir ağ oluşturduğu ve çalışma stillerine kadar pek çok detaya yer verilmişti.

30 BİN KİŞİDEN PARA TOPLAMIŞLARDI

Kayseri’de ortaya çıkan bu dolandırıcılık yöntemi sonrasında Bitrota’nın insanları yatırım yapmaya ve coin almaya teşvik ettikten sonra yaklaşık 30 bin kişiden toplam 1 milyar liralık büyük bir vurgun yaptığı belirlendi. Sistemin saadet zinciri yöntemi ile işlediği öğrenildi. Şimdilerde kripto para borsası Bitrota hakkında yeni bir dolandırıcılık ihbarı daha geldi.

Bu sefer mağdurların Bursa ilinde ikamet ettikleri ve bu şehirde de ciddi bir mağduriyetin olduğu belirlendi. Kayseri’de şirket yazılım şirketi olarak hizmet verirken sonrasında kripto para şirketine bir dönüşüm yaşamıştı. Borsanın iki yöneticisi kayıplara karışırken soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

AYNI ŞİRKET BURSA’DA DA BÜYÜK VURGUN YAPMIŞ

Kripto Para Piyasasında Yeni Vurgun! Bu Sefer Dolandırıcıların Hedefi Farklı Oldu!

Mağduriyetin sadece Kayseri ili ile sınırlı kalmadığı ve çevre illerde de pek çok mağdurun olduğu öğrenilmişti. Bunun yanı sıra sınırlar biraz daha ilerledi ve ardından Bursa ilinde de pek çok kişinin Bitrota nedeniyle sorun yaşadıkları belirlendi.

Dolandırma yöntemi olarak ise ripto para borsası içerisinde işlem gören Ponzi ismi verilmiş olan bir sistemin işlediği belirlendi. Bu işlem ile birlikte kazanç yüzde 30 seviyelerinden yüzde 45 seviyelerine çıkarılıyor. Ancak bu durum borsa tarafından sunulan bir vaat olarak ifade ediliyor. Mağdurların sayısı her geçen gün biraz daha artarken pek çok kişi avukat desteği almak için harekete geçti.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@