Kripto Para Tasarısı İle TBMM Müdahalesi Geliyor! Kripto Para Yasası Neleri Kapsıyor, Ne Zaman Çıkacak?

Kripto para piyasası her geçen gün sınırlarını daha da genişletmekte. Özellikle son dönemde daha fazla yatırımcı tarafından satın alınan coinler yatırımcı portföylerinde kendine geniş yer buluyor.

Finans 02.01.2022 - 14:54 02.01.2022 - 14:54 Gülcan Özer

Ülkemizde kripto paralar ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılacağına kesin gözüyle bakılırken Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen toplantı ile beraber bunun ilk sinyalleri verildi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa ELİTAŞ ve 13 temsilci ile gerçekleştirilen toplantıya belirli bakanlık ve kurumlardan da temsilciler katıldı.

Toplantının ana gündem maddesi ise kripto paralara ilişkin çıkarılacak yasa oldu. Toplantı sonrasında konuşan ELİTAŞ, kripto para piyasasındaki gelişmelere yabancı kalamayacaklarını ve sistemin daha iyi işleyebilmesi adına yasal düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

KRİPTO PARA YASASI İÇERİĞİ NEDİR?

Kripto para yasasının ana konusu vergiler ve Türkiye’de yasal temsilcilik bulundurma zorunluluğu olacak. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa ELİTAŞ da kripto para işlemlerinin mutlaka vergiye tabii olması gerektiğini, ek olarak spekülatif gelişmelere karşı yasal bir dayanağın olması gerektiğini belirtti. Coin ve alt-coinler için uygulanacak bir vergi sistemiyle beraber ülkemizde bu piyasadaki hacmin az da olsa düşmesi beklenmekte.

kripto para yasası ne zaman çıkacak

Özellikle küçük yatırımcıların komisyonlara ek uygulanacak vergilerle beraber kâr marjının düşmesi, bu sebeple farklı yatırım araçlarına yoğunlaşmaları bekleniyor. Ek olarak döviz kurlarını kontrol altında tutma amacı uygulanan stratejiler de kripto para piyasasındaki hacmi doğrudan etkileyecek gibi görünüyor. Yasal düzenlemelerle beraber ülkemizdeki kripto para temsilciliklerinin nasıl bir uygulamaya gideceği de büyük merak konusu. Bilindiği üzere bu alanda hizmet sunan çok sayıda aracı firma bulunurken yeni projelerini hayata geçirmeyi düşünen çok fazla şirket de mevcut.

KRİPTO PARA DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Hayata geçirilmesi gereken bazı projelerin de yasal düzenlemelere göre hareket edeceği biliniyor. TBMM’de gerçekleşen toplantı ile beraber yasal düzenlemelerin çok kısa süre içerisinde hayata geçeceğinin sinyalleri de alınmış oldu. Önümüzdeki günlerde kripto para piyasasında ne tür gelişmelerin yaşanacağı merakla beklenirken bu durumun işlem hacmini ne kadar etkileyeceğini hep beraber bekleyip göreceğiz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@