Kripto Para Yatırımı Yapanlar Endişeli! Cumhurbaşkanı Kripto Para Yasasını Duyurdu, IMF'den ise Yeni Risk Uyarısı Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz gün kripto para yasasına ilişkin kritik detayları paylaştı. Küresel piyasalarda ise IMF’den yeni risk uyarısı geldi. Kriptoda son durum korkutuyor…

Finans 26.12.2021 - 10:55 26.12.2021 - 12:13 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi gazetecileri ile bir araya geldiği toplantı sonrasında yaptığı açıklamalar Türkiye’deki kripto para yatırımcılarını endişelendirdi. Ekonomiye ilişkin önemli detayları da paylaşan Erdoğan, kripto paralara ilişkin yasanın gecikmeden Meclis’e gönderileceği ifade etti.

Türkiye’de kripto paralara ilişkin yeni yasa düzenlemesinin gündeme gelmesinin yanı sıra küresel piyasalarda ise IMF’nin üç yeni risk uyarısında bulunması piyasalarda hareketliliğe neden oldu. Haftalardır düşüş eğilimi görünen kripto para piyasalarında yaşanan son gelişmeler yatırımcılar tarafından endişeyle takip ediliyor.

Kripto Para Piyasalarına İlişkin IMF’den Uyarı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel düzeyde ciddi bir büyüme gösteren kripto para piyasalarına ilişkin risk uyarısında bulundu. Türkiye’deki yatırımcılar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kripto paralara ilişkin yeni vergilerin gündeme geleceğini duyurmasının ardından yaşanan yeni gelişmeler ise piyasa risklerini bir kere daha gün yüzüne çıkardı.

IMF tarafından yapılan açıklamada eylül ayı itibariyle kripto para piyasalarının toplam değerinin 2 trilyon dolar seviyesinin üzerine çıktığı belirtildi. IMF’nin belirlediği riskler arasında en dikkat çekeni ise kara para aklamada veya terör finansmanlarında söz konusu dijital varlıkların kullanımının yaygınlaşmaya başladığı oldu.

ımf kripto para açıklaması

Türkiye’de Kripto Paralara Vergi Mi Geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kripto paralara ilişkin yasanın hazır olduğunu ve yakında Meclis’e gönderileceğini duyurmasının ardından vergi gelebileceği yönünde tahminlerde güçlenmiş oldu. Kripto paralara ilişkin daha önceki dönemlerde vergi sinyali veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yasa kapsamında bunun mümkün olabileceğini işaret etti.

Bitcoin 50 Bin Doları Aştı, Yükseliş Başladı!

Piyasa değeri en yüksek kripto paraların başında gelen Bitcoin, tarihi zirvesinin ardından dibi görerek 46 bin dolar seviyelerine kadar gerilemişti. 200 günlük hareketli ortalamasından destekle geçtiğimiz Cuma günü 50 bin dolar üzerine çıkan Bitcoin, 25 Aralık Cumartesi itibariyle 51 bin 015 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Ethereum ise 4 bin 063 dolar seviyesi ile Bitcoin’in hemen ardından piyasalarda yeniden bir yükseliş eğilimi içine girdi. Ancak IMF’den gelen risk tahminleri ve Türkiye’de yapılacak düzenlemeler ile kripto para piyasalarında risklerin de devam ettiği aktarıldı. Kripto paralar için yapılacak açıklamalar ve yaşanacak ekonomik gelişmeler takip edilmeye devam edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@