Kripto Para Yatırımı Yapanlara Kritik Mirasçı Uyarısı Geldi: Bitcoin, Ethereum, Sanal Arazi Alanlar Dikkat!

Son dönemde metaverse arazi, arsa yatırımı ile bitcoin başta olmak üzere kripto para yatırımı yapan kişilerin sayısı büyük bir hızla artıyor. Peki, kripto para miras kalır mı, mirasçı nasıl belirlenir

Finans 23.01.2022 - 11:15 23.01.2022 - 11:15 Gülcan Özer

Son dönemde tüm dünyada büyük bir çılgınlığa dönüşen kripto para yatırımcıları için kritik uyarı geldi. Koronavirüs salgını nedeni ile ölüm oranları yükselirken tüm kripto para yatırımcılarına yasal mirasçı uyarısı geldi. Kişinin gizli bir şekilde kripto para yatırımı yapması, kripto para cüzdanı için şifrenin aile üyelerine verilmemesi gibi nedenlerle vefat etmesi halinde burada bulunan sanal paralara ulaşılmasını imkansız hale getiriyor. 

Kripto para ve metaverse arsa, arazi yatırımı çılgınlığı Türkiye'de de her geçen gün artarken koronavirüs salgını nedeni ile hayatını kaybeden kişilerin de artması ile mirasçı uyarısı geldi. Peki, bitcoin miras kalır mı, kişi ölürse sanal paraları ne olur, bitcoin şifresi unutulursa ne olur?

SANAL PARA SAHİPLERİ ÖLÜRSE NE OLUR, BİTCOİN, KRİPTO PARA MİRAS KALIR MI?

Sanal paraların yatırımcı sayısı her geçen gün artarken Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Kadir Kurtuluş yatırımcılara çok kritik bir uyarı geldi. Kurtuluş normal koşullarda kişinin hayatını kaybetmesi halinde ev ve araba gibi mal varlıklarının tapu kütüğüne işlendiğini, kişinin ölmesi halinde ise bunların miras olarak kaldığını söyledi.

Ancak sanal paralarda böyle bir sistem olmadığını belirten Kurtuluş "Kripto paralarda ise herkesin bir cüzdanı var. Anahtarı da sizde. Onun için mutlaka şifrenizi bir yere kaydedin ya da ailenizle paylaşın. Eğer şifrenizi ailenizle paylaşmaz iseniz ani bir ölüm durumunda paraya kimse ulaşamaz" diyerek şifrelerin aile üyeleri ile paylaşılması gerektiğini söyledi. Yine sanal cüzdanlar için mirasçı belirlenmesi gerektiği uyarısı da yapıldı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@