Kripto Paralar Caiz Mi? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Açıkladı!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldukça merak edilen ve cevabı aranan, "Kripto paralar caiz midir?" sorusuna yanıt verdi. Diyanet'e göre kripto paralara yatırım yapmak caiz mi?

Finans 10.02.2022 - 23:30 10.02.2022 - 23:30 Engin Uzunoğlu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş katıldığı bir televizyon programında merak edilen soruları cevaplandırdı. Özellikle kripto paraların caiz olup olmadığı konusunda Ali Erbaş'ın yapmış olduğu açıklamalar büyük ses getirdi. Ali Erbaş'ın kripto paralar hakkında Diyanet'in görüşünü bildirdiği bu açıklamaların ardından yeni bir tartışma konusu daha başlamış oldu.

KRİPTO PARALAR CAİZ Mİ?

Kripto paralar hakkında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kripto paralar için şu anda caiz değildir diyemiyoruz. Buna karşın istismara açık olması ve güvenilir olmamasından dolayı da caizdir de diyemeyiz. Bu konuda bizim de araştırmalarımız sürüyor. Bir uzman arkadaşımızı görevlendirdik ve kripto paraların caizliği konusunda tez hazırlamasını istedik. Bir hocamız şimdi bu konuda bir tez hazırlayacak. Yine söylüyorum şu anda kripto paralar caizdir veya değildir diyecek bir noktada değiliz." dedi.

METAVERSE ÜZERİNDEN KABE ZİYARETİ HAC SAYILIR MI?

Metaverse üzerinden Kabe'nin ziyaret edilmesi konusunda da açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Metaverse üzerinden Kabe'nin ziyaret edilerek hac ibadetinin yerine getirilmesi diye bir durum olamaz. Hac ibadetinin olabilmesi için bu ibadetin şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Metaverse'de ibadetin yer alması mümkün değil. Sanal hac ile kesinlikle ibadet olmaz. Bu şekilde yapılan ibadetin herhangi bir kıymeti yoktur." ifadelerini kullandı.

DİYANET PERSONEL ALIMI YAPACAK MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeni personel alımı yapıp yapmayacağı sorusuna da cevap veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Diyanet bünyemizde personel ihtiyacımız olduğu kamuoyu tarafından bilinmektedir. Bu doğrultuda Ramazan ayına kadar 7.800 personelin atamasını yapacağız. Şu anda Türkiye genelinde 10.000 imama ihtiyacımız var. Bunun yanında da 10.000 Kur'an kursu öğretmeni açığımız bulunuyor." şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@