Kripto Paralar Hakkında Şok İddia: Finansal Devamlılığa Zarar Verebilir!

Giderek büyüyen ve yeni ve güçlü bir sektör halini alan kripto para sektörü için yeni bir inceleme başlatıldı. Geleneksel bankacılık ve finansal istikrar açısından tehdit olarak görülüyor.

Finans 07.12.2021 - 11:25 07.12.2021 - 11:26 Elif İşçi

Kripto para piyasası giderek büyüyen bir alan halini almaya başladı. Bu konuda yapılan çalışmalar artarken platform genelinde bazı sorunların yaşanabileceği de uzmanlar tarafından açıklanmaya başladı.

Kripto para piyasasında DeFi olarak isimlendirilen platformlar türemeye başladı. bu platformlar kripto paralar üzerinden borç vermeye ya da sabit paralar üzerinden kaynak sağlamaya başladılar. Pek çok kişinin ödünç vermesi, borç alması ya da tasarruf etmesi için kullandığı bu sistemlerin genel itibariyle finansal düzeni bozarak bir istikrarsızlık sorunu yaşatabileceği düşünülmeye başlandı.

KRİPTO PARALAR YENİ BİR FİNANSAL KRİZE NEDEN OLABİLİR

Kripto Paralar Hakkında Şok İddia- Finansal Devamlılığa Zarar Verebilir!

Bank for International Settlements tarafından yapılan bir değerlendirme sonrasında kripto varlıkların, henüz merkezi olmayan bir sistem üzerinden güçlenerek büyümesi halinde finansal düzeni alt üst edebileceği düşünülüyor.

Günümüzde DeFi ismini verdiğimiz platformlar giderek büyümeye başladılar. Geleneksel bankacılık sistemlerinin yapmış olduğu işlemleri bir kenara koyan bu sistem içerisinde genellikle sabit para ya da kripto paralar kullanılıyor. Borç alma, borç verme ve pek çok kişinin hayali olan tasarruf sağlama sistemlerinin ön plana çıktığı belirlendi.

GELENEKSEL BANKACILIK SİSTEMİNİN SONU GELEBİLİR

DeFi hakkında yapılan incelemeler sonrasında aslında geleneksel bankacılık işlemlerinin tamamının 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanabileceği yönünde gücü olduğu ortaya çıktı. Özellikle süreç hakkında İsviçre merkezli global merkez bankaları tarafından bir forum oluşturuldu. Hazırlanan rapor ve incelemeler sonrasında kara para aklama, yasa dışı işlem yapma gibi konularda DeFi’nin piyasada birtakım manipülasyonlara maruz kaldığı belirtildi.

Geleneksel bankacılık için yeni ve oldukça güçlü bir tehdit olduğu düşünülen kripto para piyasasının gelecekte faaliyetlerine bir kısıtlama getirilip getirilmeyeceği ise bilinmiyor. Bu konuda birtakım önlemlerin alınması olası olarak görülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@