Kripto Paralara Yeni Yıl Darbesi! Patlama Yaşanacak Derken İbre Tersine Döndü!

Kripto para piyasasının yeni yıl ile birlikte yükselişe geçeceğine olan inanç azaldı. Coin ve alt coinlerde düşüş yaşanıyor.

Finans 05.01.2022 - 17:14 05.01.2022 - 17:14 Büşra Uluşen

Kripto paralarla ilgili 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yükselişe geçecek temennisi boşa çıktı. Birçok coin ve alt-coin yerinde seyrederken bazıları mevcut değerini bile koruyamadı. Peki, kripto para piyasasında neler oluyor? Beklenen yükseliş gerçekleşecek mi? Yoksa bu durum büyük çöküşün habercisi mi? Merak edilen bu soruları haberimizde yanıtladık.


Birçok kripto para uzmanı, yeni yılla beraber fiyatların hızlı bir şekilde artış göstereceği görüşüne sahipti. Hatta bazı büyük yatırımcılar, çeşitli coin ve alt-coinlerle beraber Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere popüler dijital paralara büyük yatırımlar yaparak yükselişe hazırlanmıştı. Ne var ki beklenen olmadı ve kripto para piyasasında hatırı sayılır bir yükseliş yaşanmadı. Hatta birçok dijital para mevcut değerini dâhi koruyamadı. 


Merkez Bankalarının Kararları Düşüşün Temel Sebebi


Birçok ülkede yükselen enflasyonu kontrol altında tutmanın yolu faizi yükseltmekten geçiyor. Ardı ardına faiz yükselten merkez bankaları sebebi ile kripto para piyasasında kademeli bir düşüş yaşanıyor. Ayrıca Çin ve İran gibi ülkelerin kripto paralara karşı tutumu da bu düşüşün tetikleyicisi konumunda. Daha önce sizlerle paylaştığımız gibi İran, yüksek enerji açığı sebebi ile kripto para faaliyetlerini geçici süreliğine durdurduğunu açıklamıştı. Çin’den gelen haberler de dijital para yatırımcılarının moralini bozacak cinsten. Yasal olarak düzenlemeler yapılacağı konuşulurken bu durum dijital paralara olan güveni sarsmakta, bu durum fiyatlara da doğrudan yansımakta.

kripto para-2
Bitcoin, şu an için 46.600 USD seviyelerinde işlem görmekte. Bir diğer popüler dijital para olarak lanse edilen Ethereum için de benzer bir senaryo geçerli. Ethereum fiyatı da 3.750 USD civarında. Hâl böyle iken diğer alt-coinler de bunun etkisini sonuna kadar hissediyor ve fiyatlar genellikle alt seviyelerde seyrediyor. Gerek USD, gerek TL çiftlerinde genel bir düşüş yaşanırken en fazla yükseliş gösteren coinlerin yüzdesi bile %9’u aşamıyor. 


Uzmanlar, durumun geçici olduğunu ve faiz artırım kararlarının beklenen düşüşü sağlamayacağı görüşünde. Birçok yatırımcı da bu kanaatle yatırım hacmini artırmaya devam ediyor. Yeni yıl için beklenen senaryonun birkaç hafta içerisinde gerçekleşmesi ve fiyatların yeniden istenen seviyelere ulaşması söz konusu. 
Sitemizde yer alan diğer dijital para haberleri gibi bu haber içeriğimizde sunduğumuz bilgiler de yatırım tavsiyesi değildir. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@