Kripto Satışı İçin ABD Bankalarının Önü Açılıyor! Türkiye'de Satılan Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek?

ABD Para Birimi Denetleme Ofisi’nden (OCC), kripto para satışlarıyla ilgili bankalara genel bir çağrıda bulundu. Detayların devamı haberimizde.

Finans 26.11.2021 - 09:47 26.11.2021 - 09:47 Serhat Karaman

Kripto paralarla ilgili yasal düzenlemeler, kripto paraların fiyatını doğrudan etkilemekte. Özellikle kripto paralar için merkezi noktalardan biri olarak kabul edilen ABD’de yaşanan gelişmeler bu açıdan son derece önemli.

Kripto para yatırımcıları, bir yandan yatırımlarını sürdürürken diğer yandan dünyanın çeşitli ülkelerindeki gelişmeleri takip ediyor. Özellikle ABD’de kripto paralarla ilgili alınan kararlar, tüm dünyada merakla takip edilmekte. Son gelişme ile beraber kripto paraların önü iyice açıldı. Artık bankalar, kripto para satışını yasal bir dayanak ile gerçekleştirebilirken dijital paraların hacmine mali bilançolarında yer verebilecek. Bu durumun kripto para piyasası için olumlu sonuçlar doğuracağı konuşuluyor.

Bankalar İzin Alarak Kripto Para Satışı Yapabilecek

ABD Para Birimi Denetleme Ofisi’nden (OCC), kripto para faaliyetinde bulunan bankaların bağlı bulundukları finans denetleme ofisinden resmi onay almaları gerektiğini bildirdi. Kripto para faaliyetlerinin daha net şekilde denetlenmesini ifade eden bu gelişme ile beraber bankalar kripto para faaliyetlerini mali tablolarında gösterebilecek.

Bankalar İzin Alarak Kripto Para Satışı Yapabilecek

Bankalar, bağlı oldukları regülatörden yazılı onay almaları halinde kripto para faaliyetinde bulunabilecekler. Bu gelişme ile beraber kripto paraların önündeki yasal bir engel daha kalkmış olacak. ABD hükumetinin her fırsatta dile getirdiği denetleme süreci, ABD Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) tarafından yapılan açıklama ile beraber resmen başladı.

Bu gelişme ile beraber başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere yüksek hacimli kripto paraların orta ve uzun vadede daha da yükseleceği düşünülmekte. Yatırımcılar, ABD tarafından alınan bu kararın emsal niteliği taşıdığını belirterek diğer ülkelerdeki yasal düzenlemelerin de buna bağlı değişebileceğini düşünüyor.

Türkiye’de henüz kripto para satışının bankalar nezdinde gerçekleşmesine izin verilmemiş olsa da ABD’de alınan bu önemli kararın denetleme ve düzenleme açısından Türkiye’ye bir takım yol haritası oluşturacağı aşikâr. Ayrıca ABD Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) tarafından alınan kararın piyasaya etkisi ile beraber Türkiye’de satışa konulan kripto paraların fiyatında da bir yükseliş beklenmekte.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@