Kritik Faiz Kararı Öncesi Merkez Bankası'ndan Flaş Swap Anlaşması! 1 Won Kaç TL, Dolar Kuru Nasıl Etkilenir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Güney Kore MB arasında swap anlaşması imzalandı. Swap ne demek, 1 won ne kadar, dolar kuru düşer mi?

Kritik Faiz Kararı Öncesi Merkez Bankası'ndan Flaş Swap Anlaşması! 1 Won Kaç TL, Dolar Kuru Nasıl Etkilenir?

TCMB ile Güney Kore Merkez Bankası arasında Swap Anlaşması imzalandığını duyurdu. Atılan imzalar ile 2,3 trilyon wonluk anlaşmanın 3 yıl vadeli olduğu duyuruldu. Tarihi olarak değerlendirilen anlaşmanın zamanlaması da oldukça manidar bulundu.

Zira bugün Merkez Bankası tarafından Ağustos ayı faiz kararı açıklanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklaması ile baskı altına giren Merkez Bankası'nın swap anlaşması açıklaması ile elinin rahatladığı ve üzerindeki baskının kırıldığı belirtiliyor.

MERKEZ BANKASI İLE GÜNEY KORE MERKEZ BANKASI ARASINDAKİ SWAP ANLAŞMASI AÇIKLANDI!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Güney Kore Merkez Bankası arasında atılan imzalar sonrası ilk resmi açıklama yapıldı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada 2,3 trilyon won olarak varılan anlaşma kapsamında 3 senelik imza atıldı. Söz konusu süre iki Merkez Bankası arasında karşılıklı uzlaşma sağlanması halinde uzatılabilecek.

1-won-kaç-tl

1 WON KAÇ TL, DOLAR, 2,3 TRİLYON WON NE KADAR YAPAR?

Atılan imza sonrasında "1 won kaç TL, ne kadar?" sorusunun yanıtı aranmaya başlandı. Bugünkü kur üzerinden hesaplandığında 1 won 0,00086 dolar ederken Türk Lirası olarak ise 0,0074 TL ediyor.

İmzalanan anlaşma 2,3 trilyon won olarak belirlenirken bu da 2 milyar dolarlık bir anlaşma anlamına geliyor. 17,5 milyarlık anlaşma ile gözler dolar kuruna çevrildi.

SWAP NE DEMEK, DOLAR KURU NASIL ETKİLENİR, DÜŞER Mİ?

Finans sektöründe yapılan takas anlamında kullanılan Swap değiş tokuş yapılmasını ifade eder. İki ülkenin Merkez Bankaları arasında yapılan para değişimleri swap anlaşması olarak ifade edilirken yapılan bu tip anlaşmalar dolar kurunun üzerinde negatif baskı unsuru yaratıyor.

SONRAKİ HABER