Kritik FED Ocak 2022 Toplantısı Öncesi Powell Senato Bankacılık Komitesi Konuşması Ne Zaman, Saat Kaçta?

Dolar kuru ve altın fiyatları için hayati öneme sahip bulunan FED Ocak ayı faiz kararı öncesi gözler Powell tarafından yapılacak olan senatoda yapılacak olan konuşmaya çevrildi.

Finans 11.01.2022 - 13:50 11.01.2022 - 13:55 Gülcan Özer

Amerika'da ekonomide yaşanan dalgalanma tüm piyasaları etkilemeye devam ederken özelliklede FED faiz artırımı kararı beklentisi dolar kuru ve altın fiyatları üzerinde yönü belirliyor. Enflasyon rakamlarının büyük bir hızla yükselişe geçmesinin ardından işsizlik rakamlarındaki düşüş ile beraber ekonomistler FED faiz artırımı için uygun koşulların oluştuğuna dikkat çekmişti. 

Son FED toplantısı ile Federal faiz oranı sabit tutulmuş ancak FED'in paylaştığı toplantı tutanağındaki şahin mesajlar dikkat çekmişti. FED'in gereğinden daha sert tonlarla açıklama yapması beklenen faiz artırımı kararının daha erkene alınabileceği riskini oluşturmuştu. Bugün FED Başkanı Powell tarafından yapılacak olan konuşma bu nedenle dolar ve altın için büyük önem taşıyor. 

FED BAŞKANI POWELL KONUŞMASI NE ZAMAN, BUGÜN SAAT KAÇTA?

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell tarafından bugün yapılacak olan konuşma piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Powell bugün senatoda bankacılık komitesine hitapta bulanacak. Bankacılık Komitesi konuşması için kritik saat 18:00 olarak açıklandı. Başkan Powell tarafından yapılacak olan konuşmada verilecek mesajlar izlenecek. 

Açılış konuşmasının metinleri basınla paylaşılırken Powell tarafından “Araçlarımızı, ekonomiyi ve güçlü bir işgücü piyasasını desteklemek ve yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız” ifadelerinin kullanılması büyük yankı uyandırdı. Dolar kuru gelecek olan açıklama öncesi yukarı yönlü hareket etmeye devam ederken 13.84 TL seviyesinden işlem görüyor. Ons altının fiyatı da yeniden toparlanma süreci yaşarken kritik 1800 destek seviyesinin hemen üzerinde 1.805 dolar seviyesi ile işlem görmeyi sürdürüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@