Kritik Haftalar Dolar, Altın, Demir Fiyatları Sil Baştan! Merkez Bankası PPK Ocak 2022 FED Faiz Kararı Ne Zaman?

Ocak 2022 Merkez Bankası PPK ve Ocak 2022 FED faiz kararları ne zaman açıklanacak? Faiz kararları sonrası dolar kuru, altın fiyatları ve diğer emtia ürünlerinde yeni dönem rakamları belli olacak.

Finans 08.01.2022 - 09:46 08.01.2022 - 09:46 Mustafa Karagöz

Para piyasalarının yeni yön haritası Ocak 2022 döneminde gerçekleştirilecek kararlar ile belli olacak. Bu ay içerisinde piyasaların yakından takip edeceği iki karar birden açıklanacak. Özellikle kur korumalı vadeli mevduat sisteminin işleyişi ve dolar kurunun yön bulması adına alınacak faiz indirimi yada artırımı kararları belirleyeci olacak. 

MERKEZ BANKASI OCAK 2022 PPK FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası 2022 yılı takvimine göre yıl içerisinde 12 Para Politikaları Kurulu Toplantısı düzenlenecek. Her ayın üçüncü haftasının perşembe günü düzenlenecek toplantılar sabah saatlerinde başlayacak ve kararlar öğleden sonra açıklanacak. 

Ocak 2022 dönemi takvimine göre; Merkez Bankası PPK Toplantısı 20 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilece. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanacak olan Para Politikaları Kurulu sabah saat 10.00'da başlayacak. Alınan faiz indirimi yada faiz artırımı kararı ise aynı gün saat 14.00'de Merkez Bankası resmi sitesinden ilan edilecek. 

ABD MERKEZ BANKASI FED 2022 OCAK FAİZ KARARI

ABD Merkez Bankası FED 2022 yılı planlamasında 3 defa faiz artırımı yapılmasını öngördü. Ancak faiz artırımı kararına ilişkin beklentilerde Mart veya Mayıs aylarında gerçekleştirilecek toplantı öne çıkıyor. 

Ocak ayı FED toplantısı ise Merkez Bankası PPK toplantısından daha sonra gerçekleştirilece İlan edilen takvime göre FED toplantıları 25 Ocak ile 26 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek. FED faiz kararı 26 Ocak saat 21:00 itibari ile açıklanacak. 

PİYASALAR FAİZ KARARI İLE YÖN BULACAK?

Merkez Bankası ve FED faiz kararları sonrasında piyasaların yeni yön haritasını bulacağı öngörülüyor. Ocak 2022'de FED'den faiz değişikliği beklenmezken Merkez Bankası'ndan ise faiz indirimi yada sabit faiz kararı gelebileceği yorumları yapılıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@