Kritik Kabine Toplantısı Öncesi Ramazan Bayramı Formülü Bulundu Mu: En Az 17, En Fazla 21 Gün Tam Kapanma!

Türkiye koronavirüs vaka sayısı ile Avrupa'nın en çok vaka sayısı açıklayan ülkeleri arasında yer alırken turizm sektörünü kurtarmak için Haziran ayından önce vaka sayılarının mutlaka düşürülmesi yeni kısıtlama kararları alınmasını zorunlu hale getiriyor. Türkiye uzun süredir tam kapanma kararını tartışırken kabine toplantısı öncesi yeni tarihler basına sızdırıldı. Kulis haberlerine göre Ramazan Bayramında tam kapatma için yeni tarihler belli oldu. Ramazan'da tam kapatma olacak mı, Ramazan Bayr

Kritik Kabine Toplantısı Öncesi Ramazan Bayramı Formülü Bulundu Mu: En Az 17,  En Fazla 21 Gün Tam Kapanma!

Koronavirüs salgını ile mücadelede son derece zorlu bir dönemeçten geçen Türkiye özellikle de İngiliz mutasyonu virüs nedeni ile vaka sayısında hızlı artış yaşamış vaka sayıları 60 bin barajını aşarak büyük bir şok etkisi yaratmıştı.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük koronavirüs vaka sayısı rakamlarında yaşanan artışa ek olarak hastanelerde yatak doluluk oranı, yoğun bakım doluluk oranı ve vefat eden hasta sayısı rakamlarında da hızlı yükseliş yaşanması alarm zillerinin çalmasına neden olmuştu.

VAKA SAYISI ARTTI, TÜRKİYE'YE UÇUŞ YASAKLARI BAŞLADI! TURİZM SEKTÖRÜNÜ KURTARMAK İÇİN VAKA SAYISI DÜŞÜRÜLECEK

Türkiye'de açıklanan günlük koronavirüs vaka sayısının rekor seviyelere ulaşması ile beraber ne yazık ki korkulan oldu. Havaların ısınması ile beraber Türkiye'ye turist akının başlaması ile beraber yabancı ülkeler Türkiye'ye seyahat yasağı uygulaması ve kendi vatandaşlarına seyahat uyarısı yapmaya başladı.

Türkiye'nin en fazla turizm geliri elde ettiği ülkeler arasında yer alan Rusya tarafından başlatılan uçuş yasağı ile turizm sektöründe tur iptalleri başlarken oteller büyük kayıp yaşadı. Cari açığın azaltılması konusunda en büyük kaynak olan turizm gelirlerinde alarm zilleri çalmaya başlarken 2021 yılının yaz sezonunun kazanılması için mutlaka vaka sayılarının düşürülmesi zorunlulu ortaya çıktı. Bu da Türkiye'nin Ramazan Bayramını'da kapsayan Ramazan ayını fırsata çevirerek uzun bir tam kapanma kararı alınmasının önünü açtı.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ İLE NOKTA ATIŞI YAPAN GAZETECİDEN TAM KAPANMA AÇIKLAMASI

Kabine değişikliği konusunda katıldığı canlı yayında 2 gün önceden Mehmet Muş'un Ticaret Bakanı olarak atanacağı bilgisini aldığını belirterek nokta atışı yapan Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek hükümetin Ramazan Bayramında tam kapanma süreci hakkında elde ettiği yeni kulis haberlerini köşesine taşıdı.

Kritik Kabine Toplantısı Öncesi Ramazan Bayramı Formülü Bulundu Mu: En Az 17, En Fazla 21 Gün Tam Kapanma! - Resim 1

Zeyrek yapmış olduğu açıklamasında turizm sektörünü kurtarmak için önlem alınması gerektiğini belirterek "Bakanlıkların ve Bilim Kurulu'nun yaptığı hazırlığa göre, 2020 Nisan ayında alınan önlemlerin benzerleri uygulanacak. Bir anlamda tam kapanma yaşanacak, temel tedarikçiler dışında her yer kapanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında tam kapanma önlemlerinin 17 Mayıs'a dek süreceğini ilan edecek.

Bu tarih 19 Mayıs ile birleştirilebilir ve 20 Mayıs'a dek tam kapanma yaşayabiliriz. Tam kapanma kabine toplantısı sonrasındaki (gelecek hafta) çarşamba ya da en geç cuma günü başlayabilir. Her hâlükârda en az 17, en çok 21 gün kapanma olabilir. Eğer bu sürede de vaka sayısı düşürülemezse, süre yedi gün daha uzatılabilir" dedi ve olası tarihleri açıkladı.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, YENİ KISITLAMA KARARLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK, RAMAZAN BAYRAMINDA TAM KAPANMA OLACAK MI, SOĞAKA ÇIKMA YASAĞI VE SEYAHAT KISITLAMASI UYGULANACAK MI?

Kritik kararların alınacağı kabine toplantısı Pazartesi günü yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak olan yeni kabine toplantısı 26 Nisan 2021 Pazartesi günü yapılacak. Toplantı sonrası tam kapanma ve kısmi kapanma süreci hakkında yeni açıklamalar yapılırken alınacak olan kararlar kamuoyuna duyurulacak.