Kritik Karara İlk Reaksiyon, İhtiyaç Kredisi Faizleri Değişti! 25 Bin TL İçin Banka Banka Yeni Taksit Hesaplamaları

Merkez Bankası'nın faiz kararına bankalar hemen reaksiyon gösterdiler. Bazı bankalarda ihtiyaç kredisi faizlerinde değişikliğe gidildi. Peki hangi banka yüzde kaç faizle ihtiyaç kredisi veriyor?

Finans 16.12.2021 - 22:33 16.12.2021 - 22:33 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de haftalar açıklanması beklenen Merkez Bankası'nın Aralık 2021 faiz kararı belli oldu. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) 100 baz puanlık faiz indirimine karar verirken böylelikle politika faizi yüzde 15'ten yüzde 14'te çekildi. Bu kararın Türkiye ekonomisine ne şekilde yansıyacağı merakla beklenirken ilk reaksiyon bankalardan geldi. Bazı bankalar kredi politikalarını gözden geçirerek kredi faizlerinde değişiklik yolunu tercih etmeye başladılar. 

KREDİ FAİZLERİ YİNE DEĞİŞTİ

Kredi faizlerinde meydana gelen değişimlerin ardından nakit sorunu yaşayanların ihtiyaç kredisi faizlerini araştırmaya yönelik ilgileri arttı. İhtiyaç kredisi kullanırken ne kadarlık maliyetlerle karşılaşacaklarını merak eden vatandaşlar uygun maliyetlerle kredi veren bankalardan yana tercihlerini kullanmaya çaba gösteriyorlar. Bankaların kredi politikalarına göre tespit ettikleri yeni faizlerle değişen maliyetler şimdiden büyük dikkat çekti. 

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİ NEDEN DÜŞMÜYOR?

Bankaların kredi politikalarında yapılan son değerlendirmeler sonucunda değişen ihtiyaç kredisi faizlerinde artırım kararları alınmasının nedeni merak ediliyor. Merkez Bankası faiz indirimi yaparken bankalar ihtiyaç kredisi faizlerini neden arttırıyorlar? Bunun bankacılık sektöründe oldukça makul bir açıklaması bulunuyor. Bankalar sistem gereği müşterilerden mevduat toplayarak yine müşterilere kredi dağıtıyorlar. Ancak Merkez Bankası faiz indirimlerine başladığından beri bankaların topladıkları mevduatlarda keskin bir düşüş meydana geldi. 

Mevduat toplayamayan bankaların verdikleri faiz ile enflasyon arasında ciddi bir fark olması ve bu farktan dolayı mevduatların reel getirisinin eksi seviyelere inmesiyle insanlar paralarını TL cinsinden mevduatlarda değerlendirmiyorlar. Bankalar da toplayamadıkları mevduatları düşük faizle ihtiyaç kredisi olarak dağıtamıyorlar.  Bu da ihtiyaç kredisi faizlerine sürekli olarak artırım şeklinde yansıyor. 

BANKA BANKA 25 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMALARI

Bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler yeni maliyetleri merak ediyorlar. Hangi bankanın yüzde kaç faizle ihtiyaç kredisi verdiği ve 36 ay vadeli 25 Bin TL ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda aylık ne kadar taksit istendiği merak ediliyor. İşte banka banka 36 ay vadeli 25 Bin TL ihtiyaç kredisi maliyet hesaplamaları...

GARANTİ BBVA 25 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMA

Kredi Miktarı: 25 Bin TL
Vade: 36 Ay
Faiz: Yüzde 1,99
Taksit: 1.043 TL

DENİZBANK 25 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMA

Kredi Miktarı: 25 Bin TL
Vade: 36 Ay
Faiz: Yüzde 1,94
Taksit: 1.033 TL

ihtiyaç kredisi maliyetleri 2-1

İNG BANK 25 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMA

Kredi Miktarı: 25 Bin TL
Vade: 36 Ay
Faiz: Yüzde 1,94
Taksit: 1.033 TL

AKBANK 25 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMA

Kredi Miktarı: 25 Bin TL
Vade: 36 Ay
Faiz: Yüzde 1,83
Taksit: 1.012 TL

İŞ BANKASI 25 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMA

Kredi Miktarı: 25 Bin TL
Vade: 36 Ay
Faiz: Yüzde 1,75
Taksit: 997 TL

ihtiyaç kredisi maliyetleri 1

ZİRAAT BANKASI 25 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMA

Kredi Miktarı: 25 Bin TL
Vade: 36 Ay
Faiz: Yüzde 1,63
Taksit: 974 TL

HALKBANK 25 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMA

Kredi Miktarı: 25 Bin TL
Vade: 36 Ay
Faiz: Yüzde 1,99
Taksit: 977 TL

QNB FİNANSBANK 25 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMA

Kredi Miktarı: 25 Bin TL
Vade: 36 Ay
Faiz: Yüzde 1,54
Taksit: 957 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@